Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 18 от 3 декември 2004 г. за регистрация на пристанищните оператори в Република България 16.12.2013
Голям размер

Проектът е публикуван в електронен вид за обществено обсъждане и е на разположение в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

 

 

Мотиви

Наредба № 18 от 3 декември 2004 г. за регистрация на пристанищните оператори в Република България е издадена на основание чл. 117, ал. 4 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ЗМПВВППРБ) от министъра на транспорта и съобщенията.

Приемането на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 18 от 3 декември 2004 г. за регистрация на пристанищните оператори в Република България,  се налага по следните причини:

Във връзка с влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, (обн., ДВ, бр. 28 от 2013 г.) се усъвършенства законовата регламентацията по отношение достъпа до пазара на пристанищните услуги и регистрацията на пристанищните оператори в Република България.

С приетите промени в чл. 117а и 117б от ЗМПВВППРБ се намали административната тежест върху бизнеса чрез опростяване на процедурата и съкращаване на сроковете за получаване на достъп до пазара на пристанищни услуги, за извършването на които не е необходимо използването на пристанищна територия и/или съоръжения.

Както и досега достъпът до пазара на пристанищни услуги по чл. 116, ал. 3, т. 2 от ЗМПВВППРБ в пристанищата за обществен транспорт с национално значение се предоставя с концесия - в случаите по чл. 117в като избраният концесионер се вписва в регистъра на пристанищните оператори.

В проекта на наредбата е предвидена възможност в регистъра на пристанищните оператори да се вписват и търговци със седалище в друга държава-членка на Европейския съюз, получили достъп да пазара на пристанищните услуги в пристанищата за обществен транспорт.

С промяната на чл. 117б ЗМПВВППРБ е променен режима, включващ провеждането на конкурс и след това регистрация, като е предвидено да се предоставят една или повече пристанищни услуги, за извършването на които не е необходимо използването на пристанищна територия и/или съоръжения. В проекта е предвидено това право да се получава само въз основа на регистрация, след като лицето е установило по безспорен начин, че отговаря на установените в закона минимални изисквания.

Освен изпълнението на тези минимални изисквания в проекта са разписани и специфични изисквания, на които лицето трябва да докаже, че отговаря за да извършва  съответната пристанищна услуга по чл. 116, ал. 3, т. 1 от ЗМПВВППРБ.

В проекта подробно е разписана организацията на дейността по вписване на пристанищните оператори в регистъра. В случай, че операторът получил достъп до пазара на пристанищните услуги е със седалище в друга държава-членка на Европейския съюз, необходимите документи за вписване в регистъра следва да бъдат преведени на български език и легализирани по съответния ред.

При изготвяне на проекта е взет предвид досегашния опит по прилагането на наредбата с цел подобряване на изискванията и ускоряване на процесите по регистрация.

С оглед на изменението на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, считам че действащата Наредба № 18 от 3 декември 2004 г. за регистрация на пристанищните оператори в Република България следва да бъде изменена и допълнена така, че да съответства на настъпилите законодателни промени.

В проекта са намалени сроковете за вписване в регистъра на пристанищните оператори, срокът за издаване на удостоверението за регистрация на пристанищен оператор, както и срокът за уведомяване на пристанищният оператор при констатиране на евентуални непълноти или несъответствия в документите, приложени към заявлението за вписване.

Съкращението на тези срокове е в изпълнение на т. № 218 от Плана за намаляване на регулаторната тежест на бизнеса, приет с Решение на Министерския съвет № 808 от 8 октомври 2012 г.

Пълният текст на проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 18 от 3 декември 2004 г.  за регистрация на пристанищните оператори в Република България (обн., ДВ, бр. 109 от 2004 г., изм., бр. 62 от 2005 г., изм. и доп., бр. 75 от 2010 г.) може да се види в Приложението.

Лице за контакти:

г-н Любомир Костов – младши експерт в дирекция „ИД”, ИА „МА”,
тел: 02 9304084;
e-mail: lkostov@marad.bg

Приложение
 Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 18 от 3 декември 2004 г. за регистрация на пристанищните оператори в Република България (обн., ДВ, бр. 109 от 2004 г., изм., бр. 62 от 2005 г., изм. и доп., бр. 75 от 2010 г.) (389 KB)
  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Ноември
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed