„За първи път през миналата година, износът на стоки и услуги от ИКТ сектора надхвърли 2 млрд. евро, с което за пореден път доказва, че е един от най-иновативните в цялата икономика”. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов по време на Осмия национален иновационен форум на тема „Иновации и конкурентоспособност”.
България се утвърждава като аутсорсинг дестинация не само за поддържащи бизнес процеси, но и за иновативни изследователски и развойни дейности, добави Борисов. Той подчерта, че електронното управление дава възможност на утвърдени български компании да покажат световно ниво, тъй като задачите, които трябва да решат са предизвикателство дори за глобални фирми.
По думите на Борисов български фирми изпълняват всички 13 отделни дейности в двата най-големи проекта в областта на електронното управление, финансирани от ОПАК общо с около 30 милиона лева. Още през пролетта на 2013 година ще бъдат представени техните иновативните технологични решения, за да бъдат осигурени по-добри публични услуги за гражданите и бизнеса. Една от най-предизвикателните задачи, която изисква иновативни технологични решения, е създаването на регистър на електронната идентичност.
Предстои също 30 основни регистъра като ЕСГРАОН, Търговския, Имотния, както и регистъра на моторни превозни средства да обменят данни помежду си чрез служебни електронни услуги. „Минималният финансов ефект от реализирането на служебните е-услуги надхвърля 80 млн. лв. годишно”, каза заместник-министърът.
Емилия Филчева, Пресцентър, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията Тел: 02/ 9409 434 0887 884 880 e-mail: ephilcheva@mtitc.government.bg e-mail: press@mtitc.government.bg
|