Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
България е включена в Научно-изследователската и образователна мрежа на Югоизточна Европа 10.01.2004

Българските университети ще могат да се включат в края на януари тази година в новосъздадената Научно-изследователска и образователна мрежа на Югоизточна Европа SEEREN (South Eastern European Research & Education Networking - www.seeren.org). Това стана ясно вчера, 9 януари, по време на тържественото откриване на информационната и комуникационната инфраструктура на проекта в университета "Аристотел" в Солун, Гърция. На него присъства заместник-министърът на транспорта и съобщенията Неделчо Неделчев. За да се включат в SEEREN, университетите трябва да бъдат част от Националната научно-изследователска и образователна мрежа.

Основната цел на форума, който е под патронажа на гръцкото Министерство на развитието, е да се обсъди единодействието на балканските държави във връзка с няколко мегаинициативи за развитието на комуникациите и високите технологии в научната сфера. Чрез стартирането на проекта SEEREN ще се свържат научно-изследователските и образователни мрежи на Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Сърбия и Черна гора, Гърция, Унгария и Румъния. Участниците в конференцията ще представят перспективите за създаването и развитието на Европейската научно-изследователска зона (European Research Area - ERA). Конкретни проекти се очаква да бъдат анонсирани от гръцкия секретариат по изследванията и технологиите, както и от научната програма на НАТО.

От българска страна участват още зам.-министърът на образованието и науката Камен Велев и директорът на Агенцията за развитие на съобщенията и информационни и комуникационни технологии (АРСИКТ) Орлин Кузов. Повече от 200 официални лица присъстват на конференцията, между които, министри, заместник-министри и главни секретари на министерства, ректори, академици и ИТ експерти, спонсори, производители на комуникационно оборудване, телекомуникационни оператори и много други от страните в Югоизточна Европа.

SEEREN е югоизточно-европейският сегмент от мулти-гигабитовата Пан-европейска научно-изследователска и образователна мрежа GEANT. Инициативата се финансира от Европейската комисия, като основен координатор на проекта е Гръцката научно-изследователска мрежа - GRNET, а от българска страна в проекта участва АРСИКТ.

Проектът SEEREN е признат за значителна стъпка напред към намаляване на "цифровото разделение" и интегрирането на научно-изследователските и образователни общности от Югоизточна Европа. Той постепенно става платформа за сътрудничество и интеграция на всички национално научно-изследователски и образователни мрежи в Югоизточна Европа към европейските достижения. Международни проекти като SEEREN не само помагат на участващите страни да решат информационни и комуникационни проблеми, а служат като модел за решаване на различни въпроси и така способстват за каузата за равнопоставеност и демокрация в участващите страни. Благодарение на GEANT и SEEREN широк спектър от съвместни научно-изследователски и образователни дейности за интегрирани научни електронни приложения са вече възможни в региона.

За допълнителна информация:
Николай Михайлов, Пресцентър,
Министерство на транспорта и съобщенията
Тел: 940 96 02
e-mail: nmihaylov@mtc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed