Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Транспортните министри на България и Албания подписаха Спогодба за морско търговско корабоплаване 13.06.2003

Днес, 13 юни 2003 г. (петък), в гр. Варна, министър Пламен Петров се срещна със Спартак Почи - министър на транспорта и телекомуникациите на Република Албания, който е на официално посещение у нас от 13 до 15 юни 2003 г.

Двамата министри обсъдиха перспективите за развитие на търговско-икономическите отношения между двете страни, с акцент върху развитието на транспорта и транспортната инфраструктура и възможностите за ускоряване изграждането на Общоевропейски транспортен коридор VIII.

Министър Петров и министър Почи обсъдиха състоянието на двустранното търговско-икономическо сътрудничество, като дадоха висока оценка на разширяването и актуализирането на договорно-правната рамка, регламентираща двустранните отношения, подчертавайки факта, че от началото на година са подписани общо 4 междуправителствени спогодби в областта на транспорта, търговията и образованието.

Двамата министри изразиха своето задоволство от активизирането на търговските контакти между компаниите от двете страни през 2002 г., и началото на 2003 г., което доведе до увеличаване на стокообмена между двете страни през 2002 г. с 40%, а през първото полугодие на 2003 г. с 20 %.

Същевременно, министър Петров и министър Почи се съгласиха, че обемът на търговския стокообмен все още не отразява реалния потенциал на двете страни, поради което заявиха своята готовност да работят още по-активно за разширяване на сътрудничеството, както в икономическата, така и в културно-образователната сфера.

Двамата министри, в качеството им на съпредседатели на Смесената българо-албанска междуправителствена комисия за търговско-икономическо сътрудничество, се договориха по време на предстоящата Четвърта сесия на Комисията да бъдат организирани Бизнес форум, с оглед насърчаване на преките контакти между стопанските субекти от двете страни и дни на българо-албанското сътрудничество в образованието и културата, в рамките на които да бъдат организирани презентации на възможностите за обмен на студенти между двете страни, концерти на изтъкнати български и албански музиканти или фолклорни ансамбли и др.

Двамата министри проведоха срещи с ръководството на "Пристанище Варна" ЕАД, Параходство "Български морски флот" ЕАД, Българския морски квалификационен център, Варна" ЕАД, представители на браншовите организации във Варна, както и с фирми, желаещи да развиват бизнес в Република Албания, като се запознаха с техните виждания за задълбочаване на двустранното сътрудничество.

В контекста на подписания на 9 септември 2002 г. в Бари Меморандум за разбирателство за развитието на Общоевропейски транспортен коридор VIII, двамата министри обмениха информация за състоянието на транспортната инфраструктура на техните територии и за плановете за подобряване на нейното състояние в близко бъдеще.

Министър Петров и Министър Почи изразиха своята загриженост от факта, че липсата на достатъчно финансови средства може да възпрепятства реализацията на някои от крупните инфраструктурни проекти по протежение на Коридор VIII, особено в областта на железопътната инфраструктура, както на териториите на техните страни, така и в Република Македония.

След пленарното заседание на българската и албанска делегации, министър Пламен Петров и албанският му колега Спартак Почи подписаха нова Спогодба между правителството на Република България и правителството на Република Албания за морско търговско корабоплаване.

Спогодбата определя общата рамка на сътрудничеството в областта на морския транспорт между Република България и Република Албания. Двете страни се договориха да насърчават участието на техни кораби при осъществяването на морски превози между пристанищата на двете страни, да си сътрудничат при отстраняването на препятствия, които биха могли да затруднят развитието на морските превози.

Беше съгласувано всяка от договарящите се страни да предоставя на корабите на другата страна, участващи в международните морски превози, същия режим както на собствените си кораби по отношение на свободния достъп до пристанищата, предоставянето на кейови места и на товаро-разтоварно оборудване, слизането и качването на пътници, събирането на пристанищни такси и използването на услуги, свързани с морското търговско корабоплаване.
С оглед постигане на максимално облекчен режим на превозите по море между Република България и Република Албания двете страни постигнаха договореност за взаимно признаване на документите, които удостоверяват националността на корабите, тонажните сертификати и другите корабни документи, издадени или признати от едната от двете страни.

Двамата министри се споразумяха да освобождават от нови измервания корабите на всяка от договарящите се страни, които са снабдени със законно издадени тонажни сертификати.
С влизането в сила на Спогодбата, която беше подписана днес се прекратява действието на Спогодбата между правителството на Народна Социалистическа Република Албания и правителството на Народна Република България за морско търговско корабоплаване, подписана на 19 май 1990 г. в Тирана.

Двамата министри подписаха Съвместна декларация за ускореното развитие на Коридор VIII, с която отправят молба към Италия, която е координатор по развитието на Коридора във връзка с предстоящото италианско председателство на Евросъюза, за оказване на по-активно съдействие за реализацията на ключовите инфраструктурни проекти по протежение на Коридор VIII.

Двамата министри посетиха Висшето военно-морско училище "Никола Йонков Вапцаров", където се запознаха с условията за обучение на курсантите за нуждите на гражданския морски и речен флот.

Отчитайки дългогодишните традиции на Република България в подготовката на кадри в областта на транспорта и съобщенията, висококвалифицираните преподавателски екипи и доказаните в практиката системи за обучение, българската страна предложи обучение и квалификация на албански специалисти, както във Висшето военно-морско училище "Никола Йонков Вапцаров", така и в други учебни заведения в Република България, като Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков"-София, "Колежа по телекомуникации и пощи", Българския морски квалификационен център и др.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed