Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
България - четвъртият регионален център на Европейския софтуерен институт 26.06.2003

Днес, 26 юни 2003 г., заместник-министърът на съобщенията Марин Атов откри Регионален център на Европейския софтуерен институт (ESI) в България.

Българският софтуерен център е четвъртият в света и първият в Източна Европа. Той е проект между Министерството на транспорта и съобщенията и Програмата за развитие на ООН. Изпълнителите му са Агенцията за развитие на съобщенията и на информационните и комуникационни технологии към МТС и Българската асоциация на софтуерните компании БАСКОМ.

"С удоволствие обявявам за открит един от най-важните проекти на Министерството на транспорта и съобщенията, който ще допринесе много за развитието на високотехнологичния бизнес в България. Благодаря на всички партньори, които помогнаха той да стане реалност" - каза зам.-министър Атов.

Днес стартира програмата за обучение на първия курс на Центъра. Участниците в него ще получат сертификати от Европейския софтуерен институт.

Приветствие за откриването на Центъра поднесе г-н Мано Прего, управляващ директор на ЕSI. Присъстваха представители на БАСКОМ, на ИТ бранша и академичните среди.
_____________________________________________________________________________

Европейският софтуерен институт (ЕSI) е създаден през 1993 г. от Европейската комисия с подкрепата на баското правителството, със седалище в Зимудио, Биская, Испания.

Основната цел на ESI е да допринася за развитието на конкурентноспособността на европейската индустрия чрез насърчаване и постоянно подобряване на информационните и комуникационните технологии и на познанията в тази област.

ESI идентифицира, удостоверява и разпространява доброто софтуерно развитие и управленските практики.

Центърът на Европейския софтуерен институт в България ще има за задачата да развива конкурентноспособността на сектора на информационните технологии чрез трансфер на ноу-хау и експертиза и да съдейства за адаптирането в нашата страна на доказани технологични и качествени стандарти. Той ще работи за повишаване на информираността и за нуждата от подобни стандарти за професионалното и конкурентното развитие на средните и малките фирми от сектора.

Създаването на Център на Европейския софтуерен институт в България реално ще подпомогне за осъществяването на Програмата на българското правителство в областта на телекомуникациите и информационните технологии.

Тъй като Европейския софтуерен институт ще има общо 6 клона в целия свят, за България е изключително престижно и важно, че центърът за развитие на софтуерното инженерство за цяла Източна Европа е локализиран у нас. В този смисъл създаването на клон на ESI в нашата страна по уникален начин съчетава интересите на правителството, индустрията и академичните среди.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed