Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Информация за проект по програма PHARE за изграждане на Система за управление и информационно обслужване на корабоплаването (VTMIS) 29.11.2002

Република България е ратифицирала Конвенция на Организацията на обединените нации по морско право, Международна конвенция за търсене и спасяване на море, Международна конвенция за безопасност на човешкия живот на море. От ратификацията на споменатите конвенции, както и от изискванията на Европейския съюз за безопасността на корабоплаването произтича задължението на Република България по осигуряване на комуникациите, свързани с бедствие и безопасност на хора, кораби и самолети, търпящи бедствие по море и подобряване управлението на корабния трафик във вътрешните морски води и териториалното море.

Предвид необходимостта да бъдат изпълнени тези задължения Министерството на транспорта и съобщенията стартира чрез Изпълнителна агенция Морска администрация проект за изграждане на система за управление и информационно обслужване на корабоплаването (VTMIS) - PHARE BG0012.01. Тя ще бъде част от бъдещата Национална интегрирана система за информация и контрол на морските пространства на Република България.

Предназначението на системата е да осигури националната част от зона А1 на Световната морска система за бедствие и безопасност (GMDSS) - УКВ, комуникации при търсене и спасяване и борба с аварийни нефтени разливи, информация за превоза и транзита на опасни товари, контрол върху движението на корабите във вътрешните морски води, териториалното море и прилежащата зона (24 морски мили от брега), контрол на риболовните кораби, въвеждане и извеждане на кораби от пристанищата при ограничена видимост, както и улесняване на борбата с нелегалния внос и износ на стоки по море.

Проектът е включен във финансовия меморандум от 1999 г. между правителството на Република България и Европейската комисия, чрез който по програма Фар се осигуряват 3,4 млн. евро. Предвижда се национално съфинансиране в размер на 7,1 млн. евро и от други международни донори в размер на 1 млн. евро. ИА "Морска администрация" е бенефициент на проекта.

Изграждането на системата ще се осъществи на два етапа:

  • Етап 1 - изграждане на телекомуникационната част на системата, включително възможностите за работа в Глобалната морска система за бедствие и безопасност, преносната среда - РРЛ и WLAN, системата за автоматична идентификация на корабите.
  • Етап 2 - радиолокационната част от системата, евентуално CCTV част.
    Търгът за изграждане на първия етап е обявен от Централното звено за финансиране и договаряне - ЦЗФД (Central Finance and Contracting Unit), Министерство на финансите.

Тръжната процедура е за доставка и монтаж на телекомуникационното оборудване на стойност 4 млн. евро. В срок бяха подадени 4 оферти от фирмите: TRANSAS - London, SAINCO - Испания, STN Atlas - Германия и Frequentis - Австрия. Публичното отваряне на офертите се състоя на 2 октомври 2002 г. На 29 ноември 2002 г. в Министерството на транспорта и съобщенията бе подписан договор с победителя в търга - TRANSAS - London. Срокът за извършване на необходимите дейности, за да заработи системата е 10 месеца след приключването на търга.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed