Официалното представяне на Глобалния доклад за развитието на човека и инициативата “Информационни и телекомуникационни технологии” към UNDP се състоя на 20 септември т.г. в зала 8 на НДК. С приветствие към участниците се обърна министър Пламен Петров: Уважаеми госпожи и господа, Уважаеми участници в срещата по представяне на глабалния доклад за развитие на човека и инициативата “Информационни и телекомуникационни технологии”, Имам една любима теза, която споделям с всичките си чуждестранни събеседници - настоящи и потенциални инвеститори - и тя е, чe в България едва ли има по-подходяща почва за развитието на какъвто и да било сектор в икономиката, както базата за развитие на високите технолигии и телекомуникациите. Твърдя категорично, че България разполага с най-ценния ресурс за развитието на тази индустрия. Това е интелигентната, високообразована жива сила. Българските специалисти са доказали високия си коефициент професионализъм и отговорност, свръх-таланта и информираността си не само у нас а и в чуждите компании, в които работят много забележителни професионалисти. “Новата икономика” обикновено се свързва с два процеса : развитието на IT- сектора и като следствие от това макроикономическо развитие, което се характеризира с икономически растеж, увеличена трудова заетост и ниска инфлация.
Този процес, поне засега, продължава по-дълго от нормалните периоди на устойчив подем в икономиката. Дали “новата икономика” и начинът, по който тя функционира, е качествено ново явление или е поредният технологичен “бум” все още е въпрос на дискусия между икономическите експерти . Съществен е резултатът, а именно, че съвременното развитие на информационните и комуникационни технологии води до бърз и продължителен икономически растеж. Ще си позволя само един пример : наскоро IDJ групата оцени годишния ръст на IТ в България на около 35 %. Ако 10% от националния продукт се реализираше от информационните и комуникационни технологии , бихме постигнали годишен прираст от 9% за миналата година вместо достигнатите 6%. В какво се състои феноменът IT технологии? Най-малко четири са посоките му на действие: Самото развитие на сектора води до увеличаване производството на софтуер и хардуер , което внася своя дял в икономическия растеж Изходните продукти са ефективни базисни компоненти, чиято интеграция в “традиционната” икономика способства нейния растеж. Изходните продукти на IТ сектора са и основа за разработка и внедряване на нови услуги, които са предпоставка и за създаването на нови работни места. Инвестициите в образование и компютърни умения са дългосрочни инвестиции със сигурни девиденти.
Моя първа цел и главен приоритет е да създадем условия за привличането на младите специалисти –технократи в областта на високите технологии, тук в страната и ще започнем с формирането на подходящия климат вътре в самото министерство, което трябва да се превърне в “дом за компаниите в сектора”. Аз ясно съзнавам, че успешното развитие на IТ -технологиите се осигурява от прозрачна и динамична политика, която поддържа свободна и ефективна конкуренция. Средствата на тази политика са: либерализиране и дерегулиране на телекомуникациите подобряване достъпа до финансовия капитал улесняване на достъпа до международния и местен пазар въвеждане на облекчени данъчни режими стимулиране внедряването на IТ технологии. Развитието и внедряването на информационните и комуникационни технологии е и приоритетен фактор за интегрирането на България в Европейския Съюз. Както знаете страната участва активно в изготвянето на плана за eEUROPE+, а в средата на настоящата година официално се присъедини към него. Съгласно този план информационните технологии, наред с телекомуникациите и съдържанието /образователно, развлекателно, информиращо / се разглеждат като един вид инфраструктура на Информационното общество. В този аспект IТ се разглеждат наред с телекомуникациите като основа на всички дейности, залегнали в програмите на еEUROPE+. Един от важните критерии за готовността на страната ни да се присъедини към Европейския съюз е нивото на подготовката и за пълноправно участие, и за успешна конкуренция в “новата икономика” на основата на необходимата инфраструктура и съпътстваща регулаторна рамка. България участва в програми на Европейския Съюз в сферата на информационните технологии, например ICT в пета рамкова програма, поканена е да участва в програмите е-KONTENT, INTERNET ACTION PLAN, e- GOVERNMENT и др. Европейската комисия и Главна дирекция Информационно общество инициират проектите през една точка – Министерство на траспорта и съобщенията . В тази връзка, ще установим механизъм, по който бързо и ефективно да се разпределят задачите с цел установяване на необходимите преки контакти с Европейската Комисия и отговорниците от българска страна. Ще положим всички усилия за привличането на инвестиции в сектора, като от една страна подобрим рязко инвестиционния климат, а от друга съдействаме на рисковите инвестиции за стартиране на СМЕ в ИКТ бизнеса.
Бих искал да уверя вас, участниците в тази среща и всички изкушени от “индустрията на бъдещето”, че от страна на подопечното ми ведомство ще бъде оказвана пълна подкрепа и съдействие за да се превърне възможността за реализация тук, у нас, в България, в предизвикателство и конкурентна на старите демокрации алтернатива за развитие и професионална реализация. Надеждите ми са големи, а увереността ми силна, защото почива на постиженията на най-младите, на учениците, които неизменно печелят призовите места на международните олимпиади по математика и информатика, на успехите на българските студенти, които очертаха тенденция да се гледа на българските младежи в престижните западни университети, като на самородни и изключителни таланти, въпреки икономическата стагнация в странта ни. Уважаеми участници в този важен и изключително полезен форум. Позволете ми да завърша с мъдрите думи на революционния откривател Луи Пастьор, които звучат особено живо днес, дни след чудовищния атентат срещу прогреса и цивилизацията, а тези думи гласят: “Аз непоколебимо вярвам, че науката и мирът ще възтържествуват над невежеството и войната, че народите ще се споразумеят не за целите на унищожението , а за целите на съзиданието, и че бъдещето принадлежи на онези, които дадат по-голям принос за страдащото човечество”. С тези думи искам да ви пожелая успешна и ползотворна работа и да изразя твърдата си увереност в приноса на тази среща за личното израстване на всеки един от нас! Благодаря за вниманието. |