Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Стартира интегрирането на българския електронен регистър на подвижния състав с този на ЕС 26.05.2009
Голям размер

Министърът на транспорта Петър Мутафчиев осъществи първата „online" връзка между Електронния регистър на подвижния състав (локомотиви и вагони) в България с виртуалния регистър на ЕС. С това страната ни покри още едно европейско изискване - регистърът ни да стане част от европейския регистър. България е четвъртата държава, регистърът на която е интегриран в системата на Европейската железопътна агенция (ERA). Събитието беше част от международния семинар „Изпълнителна агенция „Железопътна администрация" (ИА „ЖА") - функции и отговорности в Европейската железопътна система".

„Поздравявам екипа на ИА „ЖА" за успешното стартиране на този проект, тъй като то е част от амбициите ни за синхронизирането на добрите европейски практики" заяви министър Мутафчиев. „Оценявам големите усилия, положени от специалистите, за да може това събитие да стане факт. Изграждането на еРегистъра по европейски образец е от особено голямо значение, защото показва, че България има капацитет и желание за пълноценно и пълноправно интегриране в железопътните структури на ЕС" добави още транспортният министър.

Сред участниците в семинара бяха водещи експерти от ERA: Беноа Дебюше - координатор „Национални органи по безопасност", Наталия Скаченко - координатор „Национални правила за безопасност" и Десислава Димитрова - координатор „Доклади по оперативна съвместимост".  Те направиха презентации в своите направления, а експертите на ИА „ЖА" представиха състоянието на сектор „Безопасност" на железопътния транспорт у нас.

 

***

 

Основната цел на изграждането на еРегистъра е да се систематизират данните за действащия подвижен железопътен състав, собственост на държавни или частни институции, което ще позволи адекватното му управление. Чрез регистъра се определя оперативната съвместимост на железопътния състав, като така той ще може безпрепятствено да се движи по мрежата на ЕС. По този начин се създава възможност за информационно обслужване на българските и европейските железопътни превозвачи.

Всяка държава-членка на ЕС трябва да създаде компютъризиран Национален регистър на возилата (NVR). Те трябва да бъдат свързани към централен виртуален регистър на возилата (VVR), управляван от ERA, с цел създаването на регистър на документи за оперативна съвместимост. VVR осигурява на потребителите възможност за търсене данни във всички NVR чрез единен портал и позволява обмена на данни между националните NVR.

ЕРегистърът обхваща регистрирането на подвижния железопътен състав на България, произведен от производители, чиято страна е член или не на ЕС. Чрез него могат да се направят справки за пътническите вагони, товарните вагони, тяговия подвижен състав (локомотиви и мотриси) от всички видове и серии и специализирания подвижен състав.

 

 

За допълнителна информация:
Ясен Зарев, Пресцентър,
Министерство на транспорта
Тел: 940 94 85
e-mail: yzarev@mt.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed