Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Правителството одобри промени в Закона за електронните съобщения 23.12.2009
Голям размер

Министерският съвет одобри изменения в Закона за електронните съобщения, с които Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията предлага намаляване на състава на Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/ и  промени,  които целят  предотвратяване на наказателни процедури от страна на Европейската комисия.

Проектът предвижда КРС да се състои от петима членове, включително председател и заместник-председател, .а мандатът им да бъде 5 години.

Предложените изменения целят възстановяване на нарушения модел на дейност на регулатора. До май 2009 г. КРС и нейният предшественик - Държавната комисия за далекосъобщения, винаги са били в състав от петима членове, подпомагани от квалифицирана администрация. Тази структура е доказала своята ефективност и оперативност.

Увеличаването на броя на комисарите и техния мандат е извършено без мотиви и финансова обосновка. В европейската практика най-разпространен е моделът от 5 члена за регулаторен орган. Изключения има основно, когато пазарът е значително по-голям от българския или регулаторът покрива и медийния сектор.  

Одобрените изменения в Закона за електронните съобщения напълно гарантират независимостта на КРС: Няма да има промяна в разпределението на квотите спрямо положението преди увеличаването на числеността. Предвижда се да бъдат освободени комисарите с най-малко прослужено време на поста.

Проектът на промени в Закона за електронните съобщения предвижда още прилагане на Регламента за роуминг на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2009 г. Документът задължава държавите-членки в срок до 30 март 2010 г. да въведат промени в националното си законодателство. Те са свързани със санкции за мобилните оператори, когато не спазват евротарифата и не уведомяват коректно абонатите си за възможностите да спестяват, когато говорят в ЕС.

Премахват се ограниченията операторите да искат компенсиране на нетните загуби от предоставяне на универсална електронна съобщителна услуга по задължение (достъп до телефония независимо от местоположението на достъпни цени, телефонни указатели и справочни услуги, ценови пакети за хора с увреждания.         

 

За допълнителна информация:
Емилия Филчева, Пресцентър,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията
Тел: 02/ 9409 434
e-mail
: ephilcheva@mtitc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed