Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
България и Румъния подписаха Меморандум за сътрудничество в аеронавигационното обслужване 26.02.2010
Голям размер

Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков и министърът на транспорта и инфраструктурата на Румъния Раду Берчану подписаха днес Меморандум за сътрудничество по въпроси на аеронавигационното обслужване и за установяване на функционален блок въздушно пространство между двете страни.

Меморандумът определя цялостната управленска структура на проекта DANUBE FAB, с който трябва да бъде създаден функционален блок от въздушно пространство между България и Румъния. Създаването на подобни въздушни блокове е част от политиката на ЕС по изграждането на Единно европейско небе. Срокът за установяване на общи въздушни блокове за всички страни-членки на ЕС е 4 декември 2012 г. и по този начин Република България изпълнява това си задължение в указаните от европейското законодателство рамки.

Проектът DANUBE FAB е одобрен за финансиране на Фаза 1 (Етап 2), Фаза 2 и Фаза 3 със средства, отпуснати от Европейската комисия (ЕК) чрез програмата TEN-T. Финансирането от ЕС е в размер на около 2.5 млн. евро, от които по 50% за България и 50% за Румъния. Останалата част от финансирането на проекта от 2.5 млн. евро е разделена поравно между службите, отговарящи за контрола на въздушното пространство над двете страни. Няма да бъдат инвестирани средства за техника и софтуер, а само за синхронизиране на системите, за обучение, симулации и т.н.

С реализирането на проекта между България и Румъния ще се постигне уеднаквяване на правилата и процедурите за аеронавигационно, информационно и метеорологично обслужване на полетите във въздушното пространство на двете страни. Ще бъде създадена съвместна организация на въздушното пространство без оглед на националните граници, което ще доведе до избирането на най-преките трасета за самолетите при прелитането над двете държави – самолетите няма да бъдат отклонявани от най-изгодата им траектория. В момента прелитайки през различните държави авиокомпаниите трябва да се съобразяват с местните изисквания и особености. Това понякога води до отклоняването на самолета от най-изгодната му траектория, което води до забавяне, по-големи разходи на гориво, замърсяване на околната среда и т.н.

С осъществяването на проекта между България и Румъния прелитащите самолети през двете държави ще се съобразяват с общите правила и процедури, които ще бъдат създадени. Това ще скъси дължината на трасетата за прелитане, ще увеличи пропускателната способност на въздушното пространство на двете държави, ще намали допълнителните разходи за авиокомпаниите и ще доведе до намаляването на вредните емисии, същевременно ще се повишат ефективността и безопасността на полетите.

***

Фази на проекта DANUBE FAB:

Фаза 1 – Проучване за осъществимост (състоящо се от 2 етапа), приключена

Фаза 2 – Предварително проектиране (2009г. – 2010г.)

Фаза 3 – Подробно проектиране и предварително внедряване (2011г. – 2012г.)

Фаза 4 – Внедряване (2013г. +)

Проекти за ФБВП в Европа

Към момента се осъществяват проекти за девет функционални блока от въздушно пространство, в един от които участва и България:

Baltic FAB – Полша и Литва

Blue Med – Италия, Гърция, Кипър, Малта (Тунис, Египет и Албания като асоциирани партньори и Кралство Йордания като наблюдател)

Danube FAB – България и Румъния

FAB Central Europe – Австрия, Чешка република, Хърватия, Унгария, Словашка република, Словения, Босна и Херцеговина

FAB Europe Central – Франция, Германия, Швейцария, Белгия, Холандия, Люксембург, (Обединеното кралство като партньор за сътрудничество)

NUAC Programme – програма на Дания и Швеция

NEFAB – Норвегия, Финландия, Естония, Исландия, Дания, Швеция

SW Portugal-Spain FAB – Испания и Португалия

FAB UK Ireland – Великобритания и Ирландия

За информация:
Костадин Вардев, Пресцентър,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията
Тел: 02/ 9409 620
e-mail:
kvardev@mtitc.government.bg

 

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed