Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Министър Ивайло Московски и вицепремиерът Симеон Дянков откриха проекта Булрис 18.10.2011
Голям размер

Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков откриха днес в Русе първия етап от проекта за „Изграждане на речна информационна система в българската част на р. Дунав – Булрис”. 

“Без този проект България щеше да остане до голяма степен изолирана от останалите дунавски държави“, каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията. По думите му така ще се подобри корабоплаването по река Дунав. „Информационната система позволява интегриран обмен на информация, която ще позволи до голяма степен товародатели, оператори, както и мениджъри на корабни компании да оптимизират своята дейност и да имат по-точна информация за движението на техните стоки и персонал по река Дунав”, посочи той.

Според министър Московски речната информационна система ще създаде допълнителни условия за развитие на интермодалните терминали по българските пристанища. „Ако нашето правителство не беше ускорило реализацията на този проект и не го бе гарантирала със средства от националния бюджет, нямаше да изпълним европейските директиви“, каза още министър Московски.

Проектът БУЛРИС е включен в приоритетна ос IV на Оперативна програма „Транспорт” и вече има одобрена апликационна форма. Бенефициентът ДП „Пристанищна инфраструктура” разполага с бюджет от 18 млн. евро за целия проект. След проведена тръжна процедура за изпълнител по първа фаза бе избран „Обединение БУЛРИС 2009”, който да изгради основната инфраструктура и разработването на компоненти на системата. Средствата предвидени за реализацията на тази фаза са 12 млн. лв. без ДДС. Към днешна дата успешно са приключили тестовете на всички подсистеми и изпитанията на пълната функционалност на интегрираната система, с което първият етап на фазата е напълно завършен.

Втора и трета фаза на проекта предвиждат построяването на нов речен информационен център в гр. Русе, както и разширяването на обхвата на услугите и въвеждането на нови сензори и внедряване на нови функции на информационната система. Това ще се случи до края на 2013 г.

Успешното завършване на този проект ще позволи България не само да изпълни изискванията на ЕС за подобряване на корабоплаването, но и да разшири възможностите си за модернизация на пристанищната инфраструктура, като предложи конкурентна транспортна услуга, привлече повече транзитни товари през своите дунавски портове и създаде условия за ускорено развитие на интермодалните терминали по протежението на реката. 


 

 

 

 

 

За информация:
Милан Мартинов,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията
Тел: +359 2 9409 625/301
e-mail:
mmartinov@mtitc.government.bg;
press@mtitc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed