Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Стартира процедурата за първия голям проект за е-правителство 10.11.2011
Голям размер

Днес МТИТС обяви най-голямата обществена поръчка за осъществяване на е-правителство у нас. Документацията с предмет: „Развитие на административното обслужване по електронен път", вече е качена на страницата на институцията. Бюджетът е 18 млн. лева, а заданието е разделено на 5 обособени позиции: „Анализ, идентифициране и вписване на първичните администратори на данни и техните услуги в регистрите на ЕП"; „Реализиране на приоритетни административни услуги за централната администрация"; „Реализиране на приоритетни административни услуги за общинската администрация";„Разработване на референтен модел на архитектура за централните администрации и общинските администрации"; „Усъвършенстване на портала и доизграждане на системата на електронното правителство във връзка с административно обслужване". Кандидатите имат 52 дни да разработят своите проекти.

За първи път ИТ компаниите от бранша имаха възможност да обсъдят процедурата с ресорния заместник-министър в деня на нейния старт. Валери Борисов се срещна с представители на четирите браншови организации – БАИТ, БАСКОМ, ИКТ Клъстер и Българската уеб асоциация.

„Това не е само проект за 18 млн. лв., а възможност тези средства да бъдат инвестирани с разум, идеи и визия. Призовавам ви да дадете най-доброто, на което сте способни при разработването на проектите, за да може максимално бързо и ефективно гражданите да усетят ефекта от реалния старт на е-правителството" – каза заместник-министър Борисов на срещата.

Участниците се обединиха около позицията, че срокът от 8-10 месеца е достатъчен, за да се положи основата на реално работещо е-управление.

Борисов обяви и първата реална стъпка – очаква се до края на ноември да заработи е-обмен на документи между държавни институции. На този етап ще се включат министерствата на транспорта, информационните технологии; на икономиката, на енергетиката и туризма, на външните работи и Агенция „Пътна инфраструктура".

Една от следващите конкретни цели, обявени от заместник-министъра, е до 6 месеца да бъдат създадени условия за подаване на годишни финансови отчети на едно място, а не както досега в данъчна администрация, НСИ и Агенция по вписвания. Работи се активно с администрациите на Министерството на правосъдието, Агенцията по вписвания и Националния статистически институт, за да стане това възможно.

В края на ноември ще пристигне и първата официална делегация от Естония по темата за е-правителството, с която ще бъдат обсъдени детайлите и възможностите за съвместна работа.

Валери Борисов обяви пред браншовите организации приоритетите си: максимално наваксване на изоставането от последните години; диалог с бизнеса с цел преодоляване на тесните корпоративни интереси в името на голямата обща цел – работещо е-управление; драстично подобряване на координацията между институциите в централната администрация в областта на е-управление; постепенно преодоляване на „феодалното", собственическо отношение към информационните системи, което част от администрациите в държавата демонстрират; най-ефективно използване на ограничените финансови средства за е-управление.

Следващата седмица ИТ организациите ще излъчат двама свои представители, които да се включат активно в срещите на Работната група за е-управление.

„Само в активен диалог с ИТ бизнеса можем да постигнем резултати. Натрупано е огромно закъснение, което можем да наваксаме само заедно", каза на срещата заместник-министър Борисов. 

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed