Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Стартира първата фаза на инициативата за бърз интернет в селата 16.11.2011
Голям размер

Първата технологична фаза на инвестиционния проект за изграждане на широколентова инфраструктура в слабо населените и селските райони стартира с прединвестиционно проучване. Анализът се финансира от Програмата за развитие на селските райони.

Паралелно ще започне разработване на техническо задание и тръжна документация за възлагане на проектирането и изпълнението на широколентови мрежи с отворен достъп в отдалечени селища в цялата страна.

В рамките на инвестиционния проект ще бъдат обхванати около 90 общини с около 800 отдалечени населени места и между 450 000 и 500 000 човека население. Проектът се финансира от Оперативна Програма «Регионално развитие» в размер на 20 млн.евро.

С цел повишаване ефективността от инвестицията, трябва да бъде проведена кампания за популяризиране на предимствата от ползването на бърз интернет и електронни услуги. В тази дейност се очаква да бъдат ангажирани редица институции като Министерство на образованието, младежта и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и храните.

Финансиране ще се търси по Програмата за развитие на селските райони - за изграждане на информационни центрове в населените места в избраните райони;       Оперативна програма «Административен капацитет»; Оперативна програма «Човешки ресурси» - за обучение и повишаване на административния капацитет на служителите в местната администрация.

Работната група, координирана от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, финализира проекта за актуализация и надграждане на Националната стратегия за развитие на широколентовия достъп. Допълненията се налагат от по-високите изисквания и цели, заложени в последните европейски програмни документи. Хоризонтът за изпълнение на набелязаните дейности е 2020 с междинен етап 2015 година.

Първият приоритет на актуализираната национална стратегия е преодоляване на изоставането в отдалечените райони чрез изграждане на мрежи за бърз интернет. Втората основна цел е интеграцията на държавните електронни съобщителни мрежи и осигуряване на добре разгърната широколентова инфраструктура с цел технологичното обезпечаване на електронното правителство в България. Третият приоритет е насочен към надграждане и усъвършенстване на съществуващите широколентови инфраструктури с цел подсигуряване предоставянето на модерните бъдещи електронни услуги и  поетапното преминаване към последния приоритет – изграждане на мрежи за широколентов достъп от ново поколение(NGA).

 

За информация:
Емилия Филчева, Пресцентър,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията
Тел: 02/ 9409 434
0887 884 880
e-mail:
ephilcheva@mtitc.government.bg
e-mail: press@mtitc.government.bg

 

 

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed