Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
България стана част от европейската корабна мрежа за борба с нефтени разливи 05.02.2012
Голям размер

България стана част от страните, в които Европейската агенция за морска безопасност (EMSA) има разположени специализирани кораби за борба с нефтени разливи. Това става ясно от отчета на Изпълнителна агенция „Морска  администрация” към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за 2011 г. До сега единственият кораб в Черно море бе базиран в Румъния.  

Благодарение на активната позиция на Морска администрация през изминалата година, EMSA взе решение да разположи втори кораб за борба с нефтени разливи в Черно море. Беше организиран търг, в който участваха български компании и фирми от Европейския съюз. След процедурата бе сключен договор за оборудване на кораб за борба с нефтени разливи, базиран в България. Плавателният съд „Еnterprice”, който се оперира от фирмата „BM GUST”, ще бъде част от изградената и поддържана от EMSA мрежа от специализирани кораби в морските пространства на ЕС.

През изминалата година бе постигнат сериозен успех и в дългосрочната цел за подобряване на обективността, избягване на вариантите за манипулиране, гарантиране на прозрачността и ограничаване възможностите за корупционен натиск при изпитите за придобиване на правоспособност на морските лица. Беше възложена и изработена компютърно базирана програма за тестово изпитване. В централния офис в София и във всички регионални дирекции на „Морска администрация“, бяха оборудвани кабинети, включително с видеонаблюдение, за компютъризирано провеждане на изпити. Според експертите това ще даде възможност за елиминиране на човешкия фактор при изпитването и провеждане на перманентни сесии, което ще даде възможност на морските лица да се явяват на изпит по всяко удобно за тях време.

Сред другите успехи, които бяха постигнати през годината може да се посочи приемането на България като пълноправен член на Европейското сътрудничество на водните полицейски сили и вътрешните инспекторати по корабоплаване (AQUAPOL). Отговорността на организацията е насочена в областта на вътрешното и морското корабоплаване, транспортната сигурност по вътрешните водни пътища и в района на пристанищата както и борбата с престъпността. За отговорни институции от българска страна във връзка с изпълнението на задълженията, произтичащи от членството в AQUAPOL, бяха определени Изпълнителна агенция „Морска администрация” и Главна дирекция „Гранична полиция”.

В областта на международната дейност агенцията подписа Договор за ползване на европейската система CleanSeaNet за сателитен мониторинг на нефтеното замърсяване и идентифициране на корабите замърсители между правителството на Република България и EMSA. Също така бе подписано Административно споразумение за взаимно признаване на свидетелствата за правоспособност по вътрешни водни пътища между правителството на Република България и Централната комисия за корабоплаване по Рейн.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed