Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Заместник-министър Камен Кичев откри национална среща за развитие на пристанищата по р. Дунав 08.11.2012
Голям размер

България ще търси европейско финансиране за подобряване на корабоплаването по река Дунав. Това каза днес заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Камен Кичев на национална среща за развитие на пристанищата по река Дунав, която се провежда в рамките на проект DaHar. Форумът се организира от Изпълнителна агенция „Морска администрация” и в него взеха участие представители на изпълнителната власт, на професионални транспортни обединения и асоциации, на бизнеса и др.

„Създаден е българо-румънски комитет и се надяваме, че ще можем да се възползваме от европейски средства по програмата „Свързана Европа” за подобряване на навигацията по река Дунав”, каза зам.-министър Кичев. „Река Дунав е много важна и този вид транспорт е приоритетен”, допълни той. По думите му към момента се използва под 10% от капацитета на реката и държавата заедно с бранша трябва да набележат мерки, които могат да подпомогнат развитието на водния транспорт.    

„Стартирали сме концесионни процедури за повечето големи пристанища по река Дунав и се надявам в близко бъдеще да привлечем сериозни инвеститори”, каза Камен Кичев. Според него това е най-правилният път за развитие на тази дейност. „Надявам се действията, които предприемаме да доведат до подобряване на пристанищната инфраструктура и възможностите за интермодален транспорт”, допълни той.

„Проектът DaHar има за цел да насърчи транспортната логистика и да подпомогне развитието на крайдунавските общини”, каза изпълнителният директор на Морска администрация к.д.п. Сергей Църнаклийски.

Проектът DaHar – „Развитие на пристанищата по река Дунав” се изпълнява по Оперативна програма за трансгранично сътрудничество „Югоизточна Европа 2007 – 2013” . Целта е да се проучи потенциалът на дунавските пристанища (специализиране и строеж на контейнерни и ро-ро пристанищни терминали), да се изработи обща стратегия за насърчаване на транспортната логистика в региона и да се подобрят икономическите показатели на населените места по река Дунав.

В проекта участват 23 партньори от 6 държави, сред които пристанищни оператори, общини, фондации, научни институти и др. В неговите рамки се обединяват усилията на институции, организации и фирми от региона на Средния и Долен Дунав, за да се усъвършенстват транспортните отношения и да се повиши ефикасността на превозите по река Дунав. 

 

 

 

 

 

 

Милан Мартинов,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията,
Дирекция „Връзки с обществеността и протокол”
Тел: +359 2 9409 625/301
e-mail:
mmartinov@mtitc.government.bg;
press@mtitc.government.bg 

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed