Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
България защити свободата в интернет по време на световния форум в Дубай 17.12.2012
Голям размер

България се присъедини към общоевропейската позиция за защита на свободата в Интернет по време на Световната конференция на Международния съюз по далекосъобщения (ITU) по въпросите на международните комуникации. Основната цел на форума в Дубай беше да бъде преразгледан действащият Регламент за международни далекосъобщения.

Позицията на българската делегация отчете общоевропейските предложения и бе съобразена както със становището на ЕС, така и с резултатите от проведеното от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията обществено допитване в периода 23 юли – 10 септември т.г.

Конкретните предложения на България, които намериха място в Регламента, бяха насочени към по-голяма прозрачност и намаляване на цените за международните роуминг услуги в мобилни мрежи.  Българската делегация настоя за отстраняване на финансовите тежести върху потребителите, независимо от икономическото състояние на техните страни. България гласува за предложенията за насърчаване на конкуренцията, като подкрепи и други страни за осигуряването на  достъпни телекомуникации за хора с увреждания.

Текстът на ревизирания Регламент за международните далекосъобщения беше разискван от делегатите от 193-те страни-членки на Международния съюз по далекосъобщения. Въпреки постигнатото съгласие по разпоредби, свързани с редица важни въпроси, представеното окончателно предложение на документа беше неприемливо за страните-членки на Европейския съюз, включително и за България. В последния момент в документа бяха поставени текстове, съдържащи политически аспекти, което налага да бъдат обсъдени подробно както на национално ниво, така и на ниво ЕС. Евентуалното разширяване на обхвата на Регламента върху въпроси, свързани с правителственото управление и контрол на интернет, по мнение на участниците от ЕС, застрашава бъдещето на отворения интернет и свободата в световната мрежа. Предстои Европейската комисия и Правната служба на Съвета на ЕС да проучат в детайли предложения регламент относно съответствието му с правото на ЕС и след оформянето на позиция, да бъдат предприети съответни действия.

Споразумението, регулиращо световните телекомуникации, бе подписано от 89 държави. Общо 55 страни отказаха да подпишат документа, сред които всички страни-членки на ЕС , в частност и България. За държавите, които не са подписали промените ще важи Регламента от 1988 г.

България си запазва правото да подпише Регламента и да се присъедини към договора по всяко време до влизането му в сила, а именно 01.01.2015 г. Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще предостави изменения документ за широка обществена консултация, отчитайки становището на Правната служба на Съвета на ЕС.

 

Емилия Филчева, Пресцентър,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията
Тел: 02/ 9409 434
0887 884 880
e-mail:
ephilcheva@mtitc.government.bg
e-mail: press@mtitc.government.bg

 

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed