Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Министър Папазов председателства заседанията на обществените съвети в областта на транспорта, ИТ и съобщенията 09.07.2013
Голям размер

Всеки месец ще бъдат провеждани заседания на обществените съвети в областта на водния, въздушния, железопътния, автомобилния транспорт, както и е-управлението, ИТ и телекомуникациите. Това съобщи днес министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на първите срещи с всеки бранш. Заседанията ще бъдат разделени в петте области като всяка среща ще е с продължителност от 45 минути, за да могат да бъдат обсъждани оперативно конкретните проблеми по ресори. 

„Започват проверки на изпълнението на всички концесионни договори на пристанищата, като предложението ми е във всяка от комисиите да бъде включен по един представител от обществения съвет“, каза министър Папазов по време на заседанието за воден транспорт. Той съобщи, че удостоверенията за експлоатационна годност, които Изпълнителна агенция "Морска администрация" издава за работа на пристанищните оператори, ще станат безсрочни. По думите му ще бъдат извършвани периодични проверки и в случай на нарушения, те ще бъдат отнемани. Обсъдена бе и работата на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Участниците в дискусиите се обединиха около мнението, че трябва да бъде направен цялостен анализ на нормативната уредба в сектора.  

Министър Папазов представи краткосрочните мерки за стабилизиране на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, които включват и намаляване на вътрешната задлъжнялост по метода дълг срещу собственост. „Обсъжда се вариант при модернизацията на Централна жп гара София, която се осъществява по Оперативна програма „Транспорт“, да бъде предвиден и офис за БДЖ“, съобщи Данаил Папазов. По думите му това ще подобри работата на дружеството, като част от администрацията на „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД, ще могат да бъдат максимално близо до своите клиенти. Участниците в съвета подкрепиха решението за прекратяване на процедурата за приватизация на „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД и се ангажираха да предложат мерки за преодоляване на тежкото положение на дружеството.

Възможностите за осигуряване на финансова подкрепа за обучението на професионални пилоти бяха обсъдени на първия Обществен съвет в сектора на въздушния транспорт под председателството на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов. Въпросът за евентуални стипендии с участието на държавата бе поставен от представители на Асоциацията на българските авиокомпании. Обучението струва около 40 000 евро и е по силите само на кандидати, които могат да осигурят този финансов ресурс. Годишно 10-15 българи се обучават за професионални пилоти.

Министър Папазов пое ангажимент да бъдат потърсени възможности талантливи и мотивирани българи да получат необходимата подкрепа, като призова и авиокомпаниите да участват във финансирането на обучението на професионалните летци.

Възможностите за приоритетно включване в програмата на Народното събрание на промените в Закона за гражданското въздухоплаване, които регламентират леката авиация, също бяха една от темите на Обществения съвет в областта на въздушния транспорт.

На въпрос на представители на Сдружението на служителите на летище София за евентуална концесия на обекта, министър Папазов заяви, че очаква предварителните анализи да бъдат готови през ноември. По думите на министъра, аеропортът в София няма да бъде даван на концесия на всяка цена, но практиката показва, че такива големи инфраструктурни транспортни обекти най-добре се стопанисват от частни организации.

Представителите на автомобилния бранш настояха за осигуряване на възможности за финансиране по европейски програми в следващия програмен период на дейности като обновяване на автобусния парк, изграждане на паркинги и други. Сред приоритетите на Обществения съвет по автомобилен транспорт оттук нататък ще бъде борбата със сивия сектор.

В рамките на Обществения съвет по информационни технологии и съобщения бе отчетено успешното приключване на два големи проекта в областта на електронното управление, които се финансират от Оперативна програма „Административен капацитет“. До месец ще бъде представен обновеният портал на електронното управление, на който са качени около 200 електронни или справочни услуги, както и достъп до уеб портали. До края на 2013 година се предвижда период на пробна експлоатация на новата визия и функционалност на портала, а от 2014 година от него ще могат да бъдат ползвани реални електронни услуги.

Представителите на всички браншови организации оцениха високо определянето на редовен график за заседания на Обществените съвети по сектори всеки месец. 

 

 

За информация:
Емилия Филчева, Пресцентър
,
Министерство на транспорта,
информационните технологии
и съобщенията
Тел: 02/ 9409 434
e-mail:
ephilcheva@mtitc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed