Обществените съвети към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията функционират повече от година. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров, по време днешните заседания на обществените съвети в секторите транспорт, информационни технологии и съобщения.
По време на заседанието на Обществения съвет в сектор „Информационни технологии и съобщения” беше представен Проект на национален план за широколентова инфраструктура за достъп от следващо поколение, който е част от ангажиментите на България по предварителните условия за достъп на средствата от ЕС. Разгледани бяха целите на стратегическия програмен документ, които са съобразени с приоритетите, заложени в Цифровата програма за Европа.
Основната цел, залегнала в плана е до 2020 г. да се предостави достъп до интернет със скорост над 30 Mbps за всички, а 50% или повече от домакинствата да бъдат абонати на интернет връзка със скорост над 100 Mbps.
В рамките на съвета беше обсъден и проект на Пътна карта за изпълнение на Стратегия за електронното управление в Република България за периода 2014 – 2020 г. Документът определя времевите хоризонти и етапите за развитие на електронното управление в България. Пътната карта покрива период от шест години (2014 – 2020), в който са разграничени три етапа. В момента в администрациите тече преглед на електронните услуги за определяне на приоритетни административни услуги. В резултат на извършения анализ, ще бъдат определени конкретни цели при последователното разработване на електронни услуги.
Един от обсъжданите въпроси по време на Обществения съвет в сектор „Железопътен транспорт” бе възможността за създаване на дружество за извършване на ремонтните дейности на локомотивите, собственост на Холдинг БДЖ ЕАД.
Предприятието ще бъде реализирано с участието на БДЖ – Пътнически превози, БДЖ – Товарни превози и при необходимост частни фирми, които разполагат със специализирано оборудване за извършване на такъв вид дейност. Заместник-министър Петър Киров подчерта, че чрез създаването на такова дружество, ще се повиши безопасността на железопътните превози, което е основен приоритет за МТИТС.
Първоначално дружеството ще извършва само основните ремонти по локомотивите, а след това ще поеме малките и средни ремонти, както и ежедневната техническа поддръжка. Изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, Християн Кръстев обясни, че целта е след време новосъздаденото дружество да извършва ремонти и на частни локомотиви, собственост на български фирми и на компании от региона.
Идеята за реализация на такъв вид предприятие срещна подкрепата на представителите на синдикалните, браншовите и неправителствените организации.
Обсъдени бяха и предложения за промени в Наредбата за проектиране и строителство на железопътни линии, железопътни гари, железопътни прелези и други елементи на железопътната инфраструктура.
Изпълнителният директор на ИА „Морска администрация“ к.д.п. Георги Цветков представи разгледаните въпроси и взетите решения на Подотрасловия съвет за тристранно сътрудничество по воден транспорт, проведен на 28 март 2014 г. в Варна. Обсъден бе и статусът на привеждане на българското законодателство с изискванията на Морската трудова конвенция, както и възможности за актуализация на Наредбата за събиране на статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собственици на пристанища и пристанищни съоръжения.
Участниците в Съвета по автомобилен транспорт бяха запознати с хода на промените в Закона за автомобилните превози, свързани с изискванията за регистриране и отчитане на продажбите на билети или абонаментни карти при превоз по автобусни линии. Беше представена и информация за проведените разговори по изготвянето на нова Спогодба за автомобилни превози между България и Турция. На срещата беше обсъдена и темата за възрастта и броя на местата в таксиметровите автомобили.
По време на Обществения съвет по въздушен транспорт бяха разгледани възможностите за разработване на нов Закон за въздухоплаването. Участниците в съветите по автомобилен и въздушен транспорт се обединиха около идеята за сформиране на подотраслови съвети, където на експертно ниво да бъдат обсъждани конкретни идеи и предложения за решаването на въпроси и проблеми от съответния сектор. Подобни подотраслови съвети вече действат във водния и железопътния транспорт, както и в съобщенията.
За информация: Зорница Желева, Пресцентър, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията Тел: 02/ 9409 792/301 e-mail: zpetkova@mtitc.government.bg press@mtitc.government.bg
|