Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Заместник-министър Георги Тодоров представи плановете за изграждане на мрежи за бърз интернет 11.04.2014
Голям размер

България е цитирана в годишния доклад на Международния съюз по далекосъобщения за 2013 г. като една от европейски държави с най-високи скорости на широколентов достъп. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров пред участниците в международната конференция „Сътрудничество между ИКТ Клъстерите за развитие, просперитет и конкурентоспособност на Черноморския регион”.

Независимо от тези постижения, ситуацията в отдалечените и селски райони се различава и там е необходима държавна намеса с цел избягване на „цифровото разделение“, каза заместник-министърът. Той представи стартирания в края на 2013 г. проект за изграждане на високоскоростен широколентов достъп от следващо поколение в 29 общински центъра и 24 малки населени места в отдалечени райони.

Георги Тодоров посочи, че през 2013 г. официално бе въведена в редовна експлоатация Единната електронна съобщителна мрежа на държавната администрация. По думите му, това позволи виртуално да се обединят в единна национална инфраструктура мрежите на министерствата, ведомствата и местната администрация, като се запази тяхната информационна самостоятелност, автономното им управление и се изключи всяка форма на нерегламентиран достъп до пренасяните данни. Към момента броят на свързаните ведомства и техните подразделения е 1300. Заместник-министър Тодоров каза, че с единната мрежа се спестяват над 30 мил. лв. годишно от държавния бюджет за комуникационна свързаност и пренос на данни.

Следващата важна стъпка е усъвършенстването на съществуващите широколентови инфраструктури и преминаването към мрежи за широколентов достъп от следващо поколение, подчерта Георги Тодоров. Като вариант за реализиране на планираните инвестиционни инициативи той посочи прилагането на смесено публично-частно финансиране. „Целта е до 2020 г. да се постигне 100% широколентово покритие, като постепенно се премине към свръх-високоскоростни мрежи за достъп от следващо поколение. С високите си параметри те ще дадат възможност за предоставяне на нови комплексни електронни услуги“, каза в заключение заместник-министърът.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Ноември
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed