Убеден съм, че днешните дебати ще допринесат за подобряването на контрола, обмяната на информация и добрите практики, с което ще повишим безопасността и сигурността на пътищата. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев по време на днешното откриване на годишната конференция на Euro Contrôle Route (ECR) в София.
По време на събитието бяха обсъдени различни въпроси, свързани с работата на контролните органи и на превозвачи, в сферата на автомобилния транспорт. Базирайки се на опита на партньорите си от ECR, българските органи търсят възможности за избягване на пречките пред контрола, произтичащи от езиковото многообразие сред превозвачите от други страни.
Заместник-министър Антон Гинев заяви, че за преодоляването на тези затруднения българската страна е представила пред участниците на форума проект на информационна система за електронно въвеждане на данните за нарушенията и наказанията на пътя. Системата ще бъде използвана от българските контролни органи на ИА „Автомобилна администрация“, допълни той. Предвижда се програмата да има многоезичен интерфейс, като по този начин инспекторите на пътя ще имат възможност да издадат акта за установяване на нарушение на два езика. По думите му по този начин ще се реши проблемът с езиковата бариера при контрола на пътя, ще се съкрати времето за извършване на проверката и оформянето на документите и ще се предостави възможност за плащане на наложената глоба в реално време с банкови карти.
През този месец се навършват и 15 години от създаването на ECR. През 1994 г. инспекторските служби на страните от Бенелюкс създават работна група за уеднаквяване на процедурите по проверка с цел повишаване на пътната безопастност в Европа. С присъединяването на още няколко държави, през 1999 г. работната група прераства в организацията Euro Contrôle Route (ECR). Дейността на ECR е фокусирана върху обучение на инспектори, обмяна на информация и координиран контрол, разработване на единни процедури за проверка и прилагане на унифицирано законодателство и добри практики. България се присъедини към организацията през 2007 г. В момента ECR има 14 страни членки и 4 държави със статут на наблюдатели. През юни 2013 г. България пое председателството на организацията от Ирландия за една година. По време на събитието българската страна предаде председателството на Холандия. По време на едногодишния мандат, ежемесечно в Брюксел се провеждаха срещи на Изпълнителният комитет на ECR, които също се председателстваха от българската страна. На тези заседания бяха обсъждани важни въпроси, свързани с подобряването на контролната дейност, обмяната на информация и добри практики.
|