Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Изявление на министър Николай Василев след приключването на аукциона за продажба на акции на БТК на БФБ 27.01.2005

След приключването на закрития аукцион по продажбата на близо 2.9 млн. акции на БТК през Българската фондова борса вицепремиерът Николай Василев заяви следното:

“Днес се сбъдва мечтата на цяло поколение инвеститори и участници на капиталовия пазар. Бих искал да поздравя с големия успех всички служители на Българска фондова борса – София начело с Георги Драйчев, Агенцията за приватизация и нейния изпълнителен директор Атанас Бангачев, също така служителите на Централния депозитар, Комисията за финансов надзор и лично на Апостол Апостолов, всички участници и приятели на капиталовия пазар в България, както и бившия заместник-министър на икономиката Калоян Нинов и настоящия заместник-министър на транспорта и съобщенията Неделчо Неделчев, които също имат голяма роля, за да стигнем до тук днес.

Като министър в настоящия кабинет съм доволен от резултата, защото той постига четири положителни ефекта за държавата:
- От днес нататък няма да бъда принципал на акции в БТК. Държавата ще остане притежател на специалната “златна акция”.
- Това е сериозна крачка в развитието на капиталовия пазар в България. По първоначални данни около десетина чужди различни инвестиционни фонда са участвали в днешния аукцион. Това означава, че вече ще имаме разнообразен спектър от инвеститори в БТК. В района на Централна и Източна Европа България влиза от “В” на капиталовите пазари в “Б” групата.
- Извършена е сериозна крачка към приключване на процеса на реституция в България. Около 625 млн. лева номинал компесаторни инструменти са използвани. Това означава, че само на днешния ден правителството изпълнява в голяма степен ангажимента си към стотиците хиляди български граждани, които са засегнати от този процес.
- БНБ и финансовите анализатори тепърва ще изчисляват колко точно чуждестранни портфейлни инвестиции са се влели в България. Те със сигурност са над 100 млн. долара.

Цената на акциите на БТК, включително и на вторичната търговия, е висока поради
няколко причини. Инвестиционният климат в България през 2005 г. е съвсем различен в сравнение с този през 2001 г и сравнение с този през 1997 г. Днес България е едно добро място за инвестиции и цените на всички активи са се повишили значително за последните няколко години.

Днешното събитие е още едно доказателство, че приватизацията, въвеждането на модерно корпоративно управление от частния сектор и съвременният мениджмънт правят икономиката и българските компании много по-динамични отколкото това би било възможно в държавния сектор. Днешният успех е ярък израз на доверието на инвеститорите в икономическата политика на правителството и в европейското бъдеще на България.”

За допълнителна информация:
Костадин Вардев, Пресцентър,
Министерство на транспорта и съобщенията
Тел: 940 96 20
e-mail: kvardev@mtc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed