Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Изграждаме единна система за търсене и спасяване при авиационни произшествия 19.10.2014
Голям размер

В най-кратки срокове трябва да изградим единна система за търсене и спасяване при авиационни произшествия. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова, по време на първата междуведомствена среща по търсене и спасяване във въздушния транспорт, която се проведе в ДП „Ръководство на въздушното движение“ в петък.

Министър Николина Ангелкова каза, че за да бъде изградена ефективна и работеща система по търсене и спасяване е необходимо в най-кратки срокове да бъде изработен и приет Национален план за търсене и спасяване при авиационни произшествия. Тя заяви още, че в него ще бъдат разписани всички дейности и правила за работа между отговорните институции и организации при възникване на авио инцидент, ще бъдат включени плановете за обучение и тренировки на спасителните екипи и персонал, както и ще бъде описано необходимото техническо оборудване и информационно и комуникационно обезпечаване. По думите ù в Националния план ще бъдат конкретизирани задачите и дейностите и на Координационния център за търсене и спасяване при авиационни произшествия, като това ще гарантира бърза първоначална реакция, както по суша така и по вода.

За изграждането и поддържането на ефективна и работеща единна система за търсене и спасяване се планира да бъдат отделяни около 2 млн. лв. на година от аеронавигационните такси, събирани от ДП „Ръководство на въздушното движение“. Тези средства са предвидени целево само за дейности по търсене и спасяване и се отделят съгласно ангажиментите на България, като страна подписала Чикагската конвенция на Международната организация за гражданска авиация (ICAO). Предвижда се те да бъдат използвани основно за оперативни разходи, обучение и тренировки на спасителните екипи и персонал и покриването на неотложни нужди, свързани със закупуването на технически средства, горива и др.

За да бъдат отпуснати тези средства е необходимо разходването им да бъде одобрено от Международната организация на авиационните превозвачи (IATA), като очакванията са процедурата да приключи до края на тази година. По време на разговорите беше уточнено, че още в понеделник ще започне работа, назначената от министър Николина Ангелкова междуведомствена работна група, която ще изготви Националния план, който да бъде представен възможно най-бързо пред IATA.

В разговорите взеха участие представители на институции, имащи отношение за търсене и спасяване при авиационни произшествия – Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, Администрацията на президента, ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, ГД „Охранителна полиция“, Специализираният отряд за борба с тероризма, ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“, ИА „Морска администрация“, ДП „Ръководство на въздушното движение“ и Българският червен кръст.

 

 

Костадин Вардев, 
Връзки с обществеността, МТИТС
Телефон: 02/ 9409 620
E-mail: kvardev@mtitc.government.bg
E-mail: press@mtitc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed