Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Министър Николина Ангелкова: Изплатихме 170 млн. лв. по ОП „Транспорт“ 06.11.2014
Голям размер

Изплатихме близо 170 млн. лв. (168 987 157.94 лв.) за мандата на служебното правителство, което е около 40% (приблизително 430 млн. лв.) от всички платени пари от началото на годината до сега по Оперативна програма „Транспорт“ 2007 – 2013 г. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова по време на пресконференция в Министерски съвет. В рамките на събитието вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева представи постигнатите резултати в мандата на служебното правителство в сектор икономика. Няма опасност от загуба на средства по ОП „Транспорт“ към края на 2014 г., като остават да бъдат сертифицирани още около 15 млн. евро в рамките на годината, за да бъдат изпълнени заложените индикатори.

„Около 10% е общият физически напредък по жп проектите, които се реализират по ОП „Транспорт“, каза Николина Ангелкова. По думите й в началото на мандата са идентифицирани 5 високорискови проекта – два в пътния сектор (лот 1 на АМ „Марица“ и лот 4 на АМ „Струма) и три в железопътния – Септември-Пловдив, Пловдив-Бургас и Димитровград-Свиленград. Създадена е организация на постоянен мониторинг и ежеседмично докладване, в това число и със снимков материал. Всички мерки дават резултат, като в жп сектора напредъкът е видим. При пътните проекти проблемен остава само лот 4 на АМ „Струма“, където са предприети мерки за прекратяване на договора на изпълнителя. „Решихме и административните проблеми, които спъваха изпълнението на железопътните проекти. Всички разрешителни за строеж са издадени за три месеца, при положение, че са били бавени с години“, допълни министър Ангелкова.

Отчетено бе, че е провеждан активен и конструктивен диалог с Европейската комисия за съгласуване на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014 – 2020 г. Бюджетът на новата програма е 1,9 млрд. евро, заедно с националното съфинансиране, а подадените проекти в първия вариант на програмата през юни месец са възлизали на около 4 млрд евро. „Затова трябваше да направим приоритизация на проектите, основаваща се на приемственост на инвестициите от предходния програмен период, нуждите от развитие на регионите, проектната готовност и сложността на проектите, като е запазен балансът между пътна и жп инфраструктура, и баланса за развитието на Южна и Северна България“, обясни транспортният министър. На този етап цялата АМ „Хемус“ е включена в обхвата на програмата, като се очаква до края на ноември да приключи процесът по неформалното съгласуване на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ с ЕК.

Ускорен е процесът по подготовка на проекти за кандидатстване по Механизма за свързана Европа, по който България разполага с около 420 млн. евро, заедно с националното съфинансиране. Национална компания „Железопътна администрация“ работи по подготовката на жп проекта Драгоман – София – Елин Пелин, като целта е той да бъде подаден до края на месец февруари 2015 г., за да се спази срокът по първото набиране на предложения по Механизма. Задълбочено е и сътрудничество с Румъния, с която е подписан Меморандум за изграждане на два нови моста на река Дунав. „Политически акт, който е чакан с години и който дава голяма възможност за развитие на Северна България“, посочи Николина Ангелкова.

По отношение на финансовата стабилност на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, бе активизиран диалогът с кредиторите и облигационерите. Полученото писмо за подкрепа от ГД „Конкурентоспособност“ в ЕК, в което се казва че отпускането на държавна помощ в размер на 172 млн. лв. на БДЖ е допустима мярка, е още една сериозна стъпка за подобряване състоянието на дружеството и диалога с кредиторите.

Ангажирахме и Европейската комисия в процеса по подготовка на стратегия за съживяване на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, коментира Николина Ангелкова. Стратегията трябва да бъде готова до края на 2015 г. Документът трябва да бъде съгласуван с всички заинтересовани страни – социални партньори, банки, кредитори. Това е план за действие с конкретни стъпки, срокове и отговорните по тях участници в процеса за стабилизиране на компанията. Министър Ангелкова коментира, че се надява „следващият кабинет да продължи активно и в най-къси срокове можем да имаме споразумение с кредиторите на БДЖ“.

В железопътния сектор бе извършен анализ на проблемите, свързани с условията на труд и безопасността на влаковото движение и железопътната инфраструктура. Ръководствата на „Холдинг БДЖ“ ЕАД и ДП НКЖИ изготвиха и вече изпълняват серия от мерки – незабавни, средносрочни и дългосрочни за тяхното разрешаване. Проведени бяха срещи със синдикалните организации в сектора, на които министър Ангелкова благодари за сътрудничеството и конструктивния диалог. Създаден е Консултативен съвет по безопасност с участието на социалните партньори, който да следи изпълнението на всички мерки за подобряване условията на труд на персонала и повишаване безопасността на влаковото движение и жп инфраструктура.

Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронното управление вече е публикуван за обществено обсъждане. Документът е съгласуван с всички заинтересовани страни. С него се създава и Единен системен администратор. Тази структура ще осъществява поддръжката на общите системи и информационни ресурси на електронното управление, при спазване на всички изисквания за оперативна съвместимост и информационна сигурност.

Най-използваните общински административни услуги, свързани с гражданската регистрация и местни данъци и такси, вече могат да се заявяват онлайн в столичния район „Студентски“. Стартирани са пилотни проекти за свързаност на системите на столичните училища и МВР, както и между системата за хотелска регистрация и вътрешното министерство.

Вече е почти готов Националният план за търсене и спасяване при авиационни произшествия. Министър Ангелкова счита, че с него ще може да се кандидатства пред Международната организация на авиационните превозвачи и да бъдат усвоявани по 2 млн. лв. годишно за тези дейности.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Ноември
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed