От днес ръководителите на полети ще се обучават на един от най-модерните високотехнологични тренажори. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, по време на днешното официално откриване на новия тренажорен комплекс, за подготовка на ръководители на полети на ДП „Ръководство на въздушното движение” (ДП РВД).
Министър Ивайло Московски каза още, че това е поредното съвременно съоръжение, въведено в експлоатация от ДП РВД, след откриването преди две години на една от най-модерните контролни кули в Европа, тази на летище София. По думите му потенциалът на тренажора е голям, тъй като може да се използва, както за целите на гражданската авиация, така и от военновъздушните сили на България. Той допълни, че в учебния комплекс могат да бъдат обучавани и ръководители на полети от други държави, като предстои да бъдат представени възможностите му пред партньори от различни държави. Това е една добра бизнес възможност, която ще генерира допълнителни приходи за дружеството и ще превърне ДП РВД в лидер в обучението на кадри в региона, допълни още той.
В официалното откриване участваха заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, генералният директор на ДП „Ръководство на въздушното движение” Георги Пеев, управляващият директор на MicroNav (Великобритания) Стивън Уилямс и други.
Новият тренажорен комплекс на ДП РВД е изграден от един от лидерите на световния пазар за производство на симулатори – британската компания MICRONAV. Финансирането на проекта е изцяло със собствени средствата от програмата за инвестиции и развитие на ДП РВД, като общата стойност на поръчката е над 5 млн. лв.
Центърът е оборудван с последно поколение технологии в бранша и е обезпечен с най-нова версия софтуерно осигуряване, разработено да удовлетвори най-високите критерии и стандарти при обучението на ръководителите на полети. В тренажора ще бъдат обучавани ръководители на полети за работа в оперативна зала и на летищна кула. Обучението за работа в летищна кула се извършва с модерно 3D оборудване, предназначено да въведе обучаемия във виртуална реалност, отговаряща като топография и параметри максимално на реалните. Тренажорът е обезпечен с цифрови модели на основните летища в България, като притежава лицензиран софтуер за разработване и на други при поискване.
Костадин Вардев, Връзки с обществеността, МТИТС Телефон: 02/ 9409 620 E-mail: kvardev@mtitc.government.bg E-mail: press@mtitc.government.bg |