Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация бе представен днес на повече от 80 служители на администрациите на изпълнителната власт. Измененията са свързани с актуализираната европейска директива 2013/37/ЕС и въвеждат нови правила за повторно използване на вече събрана информация от обществени организации.
Проектът е резултат от работата на експертна група от повече от 20 представители на министерства и агенции, както и на гражданското общество - „Програма достъп до информация“, Националното сдружение на общините, Асоциация на университетските библиотеки, каза по време на събитието заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов.
Новите текстове увеличават задълженията на публичните институции и подобряват условията за достъп до документи за повторно използване. Разширява се обхватът на организациите, които предоставят събрана вече информация - университетски библиотеки, музеи, архиви. Запазва се основният принцип, че когато се налагат такси за повторна употреба на информация, те трябва да бъдат ограничени до разходите за възпроизвеждане и разпространение на документите.
Сред базите, които са приоритетни за отваряне за повторна употреба, са тези, съдържащи геопространствените данни, национални и местни кадастрални и топографски карти, административни граници и др. Ще бъдат отворени данните от мониторинга на околната среда - качество на почвите и водите, нива на емисиите и др. Разписанията на всички видове обществен транспорт; пътностроителни работи, информация за движението и др, също се предлага да бъдат достъпни. Статистическите данни също са посочени като приоритетни, когато са свързани с национални, регионални и местни демографски и икономически показатели.
В световен мащаб икономиите от предоставяне на отворени данни могат да достигнат 900 милиарда долара, каза по време на презентацията Калина Димитрова, директор на дирекция „Съобщения“ в МТИТС, като се позова на проучване на организацията McKinsey.
По време на дискусията бяха изразени мнения, че това е „закон за безпрецедентна прозрачност“, но в рамките на продължаващите обсъждания и съгласуване ще бъдат прецизирани някои от текстовете му. Един от тях е разграничаването на повторното ползване на информация за търговски и нетърговски цели.
Presentation_Zakon_za_dostap_do_obshtestvena_informacia.ppt (431 KB) |