Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Учредяваме с 37 държавни университета БЪЛГАРСКИ ВИРТУАЛЕН УНИВЕРСИТЕТ 17.12.2004

Вицепремиерът Николай Василев ще подпише договор за учредяване на БЪЛГАРСКИ ВИРТУАЛЕН УНИВЕРСИТЕТ (БВУ) с 37 държавни университета на 20 декември, понеделник, от 11 часа в аулата на Софийския университет “Св. Климент Охридски”

Така на практика Министерството на транспорта и съобщенията реализира третия етап от проекта i-Университет за създаване на виртуално образователно пространство. Припомняме ви, че в първите два етапа бяха създадени последователно Пилотната виртуална катедра по компютинг „Джон Атанасов” и Виртуалния факултет по информационни и комуникационни технологии.

На официалната церемония в Софийския университет се очаква да присъстват ректорите на всички държавни университети, директорите на институтите на БАН, представители на Комисията по образование и наука в Народното събрание. Поканени са и редица водещи фирми и асоциации, свързани с ИТ-бизнеса.

Идеята за създаване на БЪЛГАРСКИ ВИРТУАЛЕН УНИВЕРСИТЕТ беше лансирана в общественото пространство от Инициативен комитет, в който се включиха председателите на Съвета на ректорите, на Българска академия на науките (БАН), на Висшата атестационна комисия (ВАК), на Съюза на учените в България (СУБ), на Федерацията на научно-техническите съюзи (ФНТС), на Българската асоциация за Информационни технологии (БАИТ), на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и др.

На този етап ВИРТУАЛНИЯТ УНИВЕРСИТЕТ ще стартира като национален образователен портал към сайтовете на всички регионални университети с постепенно увеличаващи се самостоятелни функции и значение.

Първото самостоятелно звено на БВУ, което вече функционира, е Виртуалният ИНФО-център за докторанти, който е разработен с участието на Висшата атестационна комисия.

През 2004 г. във всички 37 държавни университета, както и в 32 института на БАН бяха обзаведени компютърни зали за електронно обучение със средствата на Агенцията “Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационните технологии” към Министерството на транспорта и съобщенията.

Общо над 1500 компютъра и сървъра, както и мултимедийни прожектори и различна периферна техника вече активно се използват от преподавателите и студентите. Скоростта на връзката с Интернет на повечето участници в проекта се увеличи с 1 до 2 Мбит/сек, а академичната общност получи 34 мегабитов достъп до Пан-Европейската изследователска мрежа GEANT.

Проектът i-Университет е част от националната програма i-България, която беше инициирана от министър Николай Василев през месец април тази година. Целта на тази програма е нашата страна с ускорени темпове да достигне средните нива на европейските показатели за развитие на информационното общество. В рамките на програмата досега са стартирани пет значими проекта:

  • Esi@Център – проект за създаване на регионален център на Европейския софтуерен институт, с което България става шестият световен център извън САЩ за трансфер на върхови софтуерни технологии;
  • i-Център – проект за създаване на мрежа от обществени телецентрове в цялата страна, предоставящи евтин Интернет, обучение в сферата на информационните и комуникационните технологии и електронни услуги;
  • i-Клас – проект за компютъризиране на всички български училища;
  • i-Университет – проект за създаване на компютърни зали и сайтове за електронно обучение в държавните университети и в научните институти;
  • i-Нет – проект за създаване на високоскоростна информационна магистрала между университетите и научните институти, както и на връзки с европейските изследователски мрежи.

За допълнителна информация:
Радослава Петрова, Пресцентър,
Министерство на транспорта и съобщенията
Тел: 940 96 25
e-mail: rpetrova@mtc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed