ул. "Дякон Игнатий" № 9, София 1000
Република България
тел: (+359 2) 940 9771;
факс (+359 2) 988 5094
e-mail: mail@mtitc.government.bg
website: www.mtitc.government.bg
  Начало » Новини

Виртуалните лаборатории могат да подпомогнат развитието на програмите за социална заетост 06.10.2003

Съвременните виртуални лаборатории ще подпомогнат квалификацията на гражданите и развитието на програмите за социална заетост. Това заяви днес заместник-министърът на транспорта и съобщенията Неделчо Неделчев по време на откриването на виртуалната катедра "Джон Атанасов" в сградата на Великотърновския университет. Проектът е съвместна инициатива на Агенция "Развитие на съобщенията и на информационните и комуникационни технологии" към Министерството на транспорта и съобщенията и на българската университетска и академична общност. Преподавателският и научен състав на университетите поема ангажимента да стимулира социалните дейности, свързани с преквалификацията или подобряването на уменията в сферата на информационните и комуникационни технологии на безработни, социално слаби, хора с увреждания и др. социални групи.

Инициативата е свързана с един от приоритетите на правителството в областта на високите технологии, евроинтеграционните намерения и динамиката на развитието на информационното общество.

Съвсем целенасочено и последователно българското правителство прие развитието на компютърните и комуникационните технологии за свой приоритет. Реалните доказателства за това вие всички ги виждате, допълни още заместник-министър Неделчев.

В първия етап на проекта Министерството на транспорта и съобщенията финансира изграждането на близо 40 високотехнологични компютърни лаборатории с около 400 компютъра и сървъра.

Основните цели на проекта са свързани с популяризирането на българското образование и наука по света, с повишаването на качеството и конкурентноспособността на информационното съдържание на българското Интернет пространство, с увеличаването на сътрудничеството между българските преподаватели и учени и със стимулирането на международните контакти и обмен.

Проектът е замислен като двугодишен, като, в зависимост от бюджетните средства, се очаква да бъде продължен и през следващата година.

Сред дългосрочните цели на проекта е привличането на допълнителни средства от спонсори, фирми и международни програми, което да подпомогне неговото разгръщане и модернизиране.

Тенденцията е виртуалните катедри да станат ядро на бъдещи бизнес инкубатори, които да послужат като двигатели на иновациите на икономическия растеж на региона. Целта е също така те да се превърнат в свързващи звена между интересите на държавните и общинските власти, академичните среди, бизнеса и гражданите.


© Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България
2014 Всички права запазени