Ливан и Йордания могат да служат като мост за България към арабския свят, страната ни ще участва в инфраструктурни проекти. Това заяви Пламен Петров, министър на транспорта и съобщенията. По думите му в арабските държави има добра настройка да се прави бизнес с България.
Арабските страни са провели среща на високо равнище в Аман, на която е била обсъждана темата за изграждане на обща железопътна инфраструктура. Голяма част от икономическите контакти на страните от Близкия изток са със страните от ЕС. "Естествено е голяма част от тези транзитни товари да премине през България", обясни министър Петров.
В Споразумението за изграждането на обща инфраструктура участват Сирия, Йордания, Ирак, Кувейт и др. Има възможност български фирми да бъдат включени в строителните работи. "Моето желание и отговорност е държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" (бившите "Транспортни войски") да кандидатства по проектите и съм осигурил посредством консулите ни в тези страни и търговските представители да бъде предоставена цялата необходима информация. Готови сме да предоставим информацията и на частни фирми", заяви още министърът.
Част от неизползваните от БДЖ вагони ще се ремонтират и могат да бъдат предоставени на правителствено ниво на арабските държави. Предвижда се и проект за обучение на арабски студенти у нас. За целта делегация от Йордания ще посети България, за да се запознае на място с условията за обучение във висшите ни транспортни училища.
С цел увеличаване на скоростта и електрифициране на ж.п. линиите, България работи по проекта Пловдив - Свиленград на стойност 340 млн. евро. Турция също работи по подобен по значимост проект за два тунела под Босфора. "Това значително ще ускори движението на товарите и очакваме значително увеличение на транзитния трафик", заяви още министър Петров.
На срещата на министър Петров с директорите на Български морски флот (БМФ) през следващата седмица ще бъде обсъдена темата за увеличаване на броя на българските кораби, които спират в Бейрут с цел увеличаване на стокообмена с Арабския свят. В момента български кораби спират 6 пъти месечно в порта. Освен това с подписването на спогодбата за морско-търговското корабоплаване ще се позволи на корабите на БМФ безпрепятствено да обслужват товари и от Йордания.
"Към страната ни има интерес и за изграждане на база за ремонт на самолети Еърбъс, Боинг и Ту. Компанията "Ай Ем Си" има лиценз за ремонт и на трите вида самолети и е една от четирите оторизирани в САЩ фирми за ремонт на Еърбъс", обясни министър Петров. Срещата с представители на компанията ще се състои през следващата седмица. Има голям инвеститорски интерес от аавторитетна британска компания към отдаването на концесия на новия терминал за насипни товари в пристанище Бургас, съобщи министър Пламен Петров. Съоръжението трябва да бъде построено до юни 2005 г.
19.21% от строителните и драгажните работи в пристанище Бургас са били завършени до края на месец юли. Продължават работите по изграждане на новия източен вълнолом, навигационния канал и терминала за насипни товари 2А. Завършил е търгът за доставка и монтаж на оборудването за порта.
По план до края на годината трябва да започнат дейности по източния вълнолом на пристанището и драгажни работи за отстраняването на снарядите там. Реконструкцията и доизграждането на бургаското пристанище трябва да приключи през юни 2005 г.
"Каквито и мерки да бъдат предприети по отношение на авиокомпания "Балкан" националните интереси стоят на преден план. Ще се работи според международната практика и ще се създаде компания с чист баланс.", категоричен бе министър Петров.
"Има няколко варианта за бъдещето на "Балкан", един от тях е създаването на нов въздушен превозвач с 51% българско участие, не е задължително то да е държавно. Страната ни в никакъв случаи няма да остане без превозвач. Мисля, че държавата няма да е натоварена със средства, ноември ще има резултати", каза още министър Петров. В бъдещата авиокомпания с дялово участие могат да се включат и други български въздушни превозвачи. Има проявен инвестиционен интерес от три държави. Министерството на транспорта и съобщенията е изпратило писма до български авиопревозвачи с предложение да се включат в новата компания. |