На 20 и 21 в София се проведе Трета сесия на Смесената междуправителствена българо-албанска комисия за търговско и икономическо сътрудничество. Българската делегация ръководи г-н Пламен Петров - министър на транспорта и съобщенията, председател на българската част на Смесената комисия, а албанската делегация председателства г-н Мачо Лакрори - министър на транспорта.
По време на Сесията беше направен анализ на търговско-икономическото сътрудничество през изминалия период между втората и трета сесия на Междуправителствената комисия. Обсъдиха се предложенията на двете страни за активизиране на икономическите и търговски отношения. В областите, представляващи взаимен интерес за двете страни, като транспорт, регионалното развитие и благоустройство, енергетика, съобщения, търговия, панаири и изложби, финанси, малки и средни предприятия, селското стопанство и социална политика ще бъдат създадени работни групи за обсъждане на конкретните предложения на двете делегации за активизиране на сътрудничеството.
Проведените дискусии във посочените по-горе области бяха изключително ползотворни, като това в най-голяма степен се отнася за транспортния сектор. Доказателство за това е подписването на Спогодбата за въздушни съобщения и парафирането на Спогодбата за комбинирани превози на товари между нашите две страни. Също така бе договорено Първата сесия на Българо-албанската смесена комисия по международен автомобилен транспорт да се проведе във възможно най-кратък срок, в рамките на която ще бъдат обсъдени актуални въпроси на двустранното сътрудничество в тази област.
Двете страни изразиха пълна подкрепа за ускоряване подписването на Меморандума за разбирателство за развитието на Общоевропейски транспортен коридор VІІІ, както и от потвърденото намерение за разширяване на обхвата на дейностите за развитие на коридора като общо интегриран икономически коридор.
Това се основава на съществуващото взаимно разбиране, че развитието на телекомуникационна, енергийна, газопреносна и петролопреносна инфраструктура е неразделна част от реализирането на модерни логистични вериги по протежение на Коридор VIII, а чрез използване на възможностите на пристанищата на двете страни и извън пределите на Балканския полуостров.
С цел увеличаване на стокообмена между две страни бе договорено установяването на преки контакти в областта на малките и средните предприятия, статистиката, на ниво Агенция за чуждестранни инвестиции и Търговско-промишлени палати. Постигнато бе съгласие за активизиране на сътрудничеството в областта на насърчаване на бизнеса и инвестициите, включително и организиране на семинари, конференции, панаири и др.
Българската страна представи своите достижения в областта на гражданската авиация и ръководството на въздушното движение, като беше организирано посещение на летище София и новоизградения единен център за Управление на въздушното движение, където беше демонстриран неговия капацитет за координиране на въздушния трафик в целия регион.
Албанската страна беше запозната с възможностите за квалификация на специалисти в български висши учебни заведения, като акцент беше поставен върху потенциала на Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" за подготовка на специалисти в сферата на железопътния транспорт. Албанската страна високо оцени съществуващата материална база, както и използваните модерни методи на обучение и изрази готовност за изпращане на специалисти за краткосрочни и дългосрочни специализации в България.
Изключително ползотворни и обнадеждаващи бяха и проведените разговорите в областта на промишлеността, селското стопанство и митниците.
Двете страни се съгласиха да поощрят сътрудничеството при производството на: минерални торове, перилни и почистващи препарати, стъкларска и порцеланова промишленост, скално-облицовъчни материали, фармацевтична и парфюмерийно-козметична промишленост, хранителни продукти, текстилна, трикотажна и обувна промишленост, машини за обработка на почвата и машини за сеитба, машини и съоръжения за хранително-вкусовата промишленост, различни видове кабели.
Отчитайки възможностите за активизиране на двустранното сътрудничеството в областта на селското стопанство бяха определени като приоритетни сфери на бъдещата съвместна дейност животновъдството, растениевъдството, рибарството, обмена на научна информация и др.
В областта на митниците бе препотвърдена готовността за сключване на Спогодба за сътрудничество и взаимопомощ в митническата област.
Страните се споразумяха в бъдеще да се организират и провеждат срещи, дискусии и обмяна на опит между данъчните администрации на двете държави, с оглед решаване в оперативен порядък на различни данъчни проблеми.
Със задоволство бих констатирал, че между двете страни съществуват добри отношения в областта на телекомуникациите и пощенските услуги, като считам че е необходимо тези отношения да се разширяват и развиват още-повече, което е от общ интерес и за двете страни.
В заключение, беше констатирано, че сътрудничеството между съответните институции на двете страни не бива да се ограничава само в рамките на сесиите на Комисията, а следва да бъде по-интензивно в периодите между тяхното провеждане.
Следващата сесия на Комисията ще се проведе в Тирана през първата половина на 2003 г. |