„Споделените“ услуги, които са осигурявани от една организация, но се предоставят на много институции, са една от следващите стъпки за подобряване на ефективността на управлението. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов при откриването на 16-та конференция по електронно управление на тема „Трансформиране на администрацията в посока добро управление“.
Заместник-министърът даде пример с услугата, която Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи“ (ЕСМИС) предоставя на централните и регионални структури на изпълнителната власт, областните администрации и част от общините. „По време на снежното бедствие в Родопите през миналата седмица, държавната комуникационна мрежа бе най-сигурният начин за свързване с кризисните щабове в Смолян и Кърджали, но не се използваше. Всички искаха да говорят по мобилни телефони“, каза Валери Борисов.
В близките месеци ще започне реална работа и виртуалният център за данни, т.нар. хибриден облак на електронното управление. Той ще спести покупката на скъпо оборудване и програми от общините и централните администрации при предоставяне на електронни услуги.
Темата за споделените административни услуги е свързана и с Единния системен интергартор, който ще осигури устойчиво управление на проекти с национално значение и оперативната им съвместимост.
Над 80 процента от административите улуги в България се предоставят от местните власти, така че тяхната активност е от изключително значение за ефективното и добро управление, каза накрая заместник-министър Валери Борисов.
По време на форума изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова благодари на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за активната роля в създаването на връзка между общините и пунктовете за технически прегледи, като коментира, че тази система дава възможност за обмен на информация и за премахване на случаите, в които се избягва плащането на пътен данък.
|