Сътрудничество между България и Германия в електронното управление и инфраструктурата бе обсъдено в рамките на деветата сесия на Българо-германския съвет за коопериране, която се състоя днес в Берлин.
От страна на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията в разговорите взеха участие заместник-министър Валери Борисов, в качеството му на съпредседател от българска страна на работната група „Електронно управление” и заместник-министър Антон Гинев - съпредседател на работната група „Инфраструктура”. В разговопите на тема „Е-управление” взе участие и членът на Бундестага и на фракцията ХДС/ХСС д-р Ханс-Петер Уул.
По време на дискусиите бе обменена информация за приоритетите и перспективите за сътрудничество между България и Германия.
В рамките на работната група „Електронно управление” бе обсъдено действащото законодателство в сектора и въвеждането на нови регламенти на Европейския съюз в тази област. Сред темите на разговор бяха развитието и поддръжката на центровете за данни, както и въпроси на е-идентификация и внедряването й в документите за самоличност. Българската и германската страна подкрепиха единодушно идеята, че местната и централната администрация трябва да обединят усилията си в полза на гражданите и бизнеса при предоставянето на електронни услуги.
Заместник-министър Валери Борисов запозна немските партньори с организационната структура на е-управлението в България и с функциите на Съвета за електронно управление към Министерския съвет. Участниците от Германия представиха дългогодишния си опит в областта на личните документи и тяхната надеждна защита.
Предвид хоризонталния характер на електронното управление, двете страни потвърдиха важността на участието на представители от другите сектори на икономиката в дейността на тази работна група.
Следващото заседание на работната група „Електронно управление“ ще се проведе до края на 2015 г.
В рамките на работна група „Инфраструктура” заместник-министър Антон Гинев информира германската страна за приоритетите на правителството за развитие на транспортната инфраструктура. Представена беше информация за големите проекти, изпълнявани със средства от европейските фондове, както и за транспортните обекти в процес на подготовка за концесиониране. Състоя се дискусия и по отношение на подготовката и приемането на Плана за оздравяване на „Холдинг БДЖ” ЕАД.
Германската страна изрази своето желание за развитието на взаимоотношенията между двете държави, както на институционално ниво, така и на ниво бизнес среди. По-конкретен интерес от страна на представителите на германския бизнес беше проявен към развитието на градския транспорт, модернизацията на пристанищните терминали, оборудването на общините с контейнери за отпадъци.
Двете страни се споразумяха да бъде сформирана работна група по пътна инфраструктура, която да си сътрудничи в подготовката на обществените поръчки, както и българската страна да предостави контакти на общините, които изпълняват проекти за интегриран градски транспорт. |