Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и министърът на транспорта на КНР Ян Чуантан създават обща програма за инфраструктурните проекти. Това стана ясно по време на срещата между тримата министри и представители на ръководни постове в китайската държавна институция – директор „Международна дейност“ Джан Дауей, директор „Планиране“ Чън Шънин и директорът Жън Уеймин, отговарящ за магистралите.
Министър Ян Чуантан откри срещата с позицията, че разговорите между двете държави в годините са ползотворни. Той допълни, че Четвъртата среща във формат „16+1“ и инициативата „Един пояс, един път“ представляват изключителна възможност за развитие на отношенията между Източна Европа и Китайска народна република. Това е и втора среща на министрите Ивайло Московски и Лиляна Павлова с министър Ян Чуантан, след миналогодишната в Белград.
Разговорът продължи с представяне от министър Ивайло Московски на структурата на МТИТС и доброто ниво на сътрудничество и координация с МРРБ. Министър Ивайло Московски изтъкна, че присъствието на министър-председателя Бойко Борисов с делегация, включваща вицепремиер и шест министри от екипа му, е ясен израз на уважение, както и заявка за активно участие в сериозни инвестиционни отношения между двете държави.
В рамките на срещата, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова съобщи, че нейна отговорност е цялостният инвестиционен процес за проекти от всички сфери – пътни, водни, железопътни и др. Министър Павлова заяви готовността си да съдейства за реализацията на съвместните проекти.
Разговорите продължиха с представянето от министър Московски на проекта за изграждане на жп линията Русе – Варна и опциите за реализирането на интермодален превоз по това направление, където може да осъществи връзка река-море-железници-летище.
Министър Ивайло Московски и министър Лиляна Павлова, заедно с министър Ян Чуантан се обединиха около изработването на обща програма за инфраструктурните проекти от всички сектори в България. Подобрен план ще бъде изготвен от администрациите на двете страни и ще бъде дискутиран в следващи срещи.
В разговорите не беше пропуснат и въпросът за развитието на българските железници. Ивайло Московски съобщи, че „БДЖ-Товарни превози“ има добър пазарен дял и притежава потенциал за развитие. Министърът припомни още, че по време на мандата си като заместник-министър в периода 2009 – 2010 г. е провел разговори за съвместно производство на влакове с китайски инвеститори и се надява таза идея да бъде възобновена.
На територията на България се пресичат няколко трансевропейски коридори и през страната ни преминават основните трасета, които свързват Близкия изток с Европа, продължи презентацията си министър Московски. Той коментира и структурните промени, които извършва в някои от секторите, като подчерта, че се надява на приятелска подкрепа от Китай за извършването им в правилната посока.
По думите на министър Ян Чуантан, днешната среща е знакова за общата работа и реализирането на съвместни проекти. Московски отвори и темата за въздушна линия между София и Пекин, или който и да е друг град в Китайска народна република. Българското правителство и администрация са извършили всички действия за нейното осъществяване. В момента е необходимо българският и китайският превозвачи да сключат споразумение за извършване на полети. Министър Московски добави, че това ще подобри комуникацията на бизнес ниво.
|