Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
България и Гърция са с общи приоритети в областта на транспорта 12.03.2009
Голям размер

Република България и Република Гърция са с общи приоритети в областта на транспорта по отношение на развитието на ос 22 - коридор 4 и на коридор 9. Това заяви министърът на транспорта Петър Мутафчиев след срещата със своя гръцки колега Еврипидис Стилиянидис. Двата подписаха в гр. Комотини трансгранично споразумение между Република България и Република Гърция.

По време на двустранната среща стана ясно, че пътниците, които използват жп линията София - Солун ще пътуват с близо 45 минути по-малко. Намаленото времепътуване е заради облекчаване на граничния режим и създаването на две общи гранични железопътни гари на територията на България и Гърция. За граничния преход Кулата - Промахон е определена да бъде жп гара Кулата, а за граничния преход Свиленград - Дикея ще бъде гарата в Дикея.

Според министър Мутафчиев подписването на това споразумение, което регламентира трансграничния жп трафик е още една крачка напред в сътрудничеството между двете държави. Чрез него пътуващите ще получат по-добра и по-качествена услуга.

Гръцкият министър на транспорта и съобщенията  Еврипидис Стилиянидис съобщи, че се наблюдава увеличение на пътникопотока по линията София - Солун. През 2006 г. пълнотата е била 11%, днес е 37%, а на нощния влак достига 86%.

Подписаното днес споразумение в гр. Комотини цели да улесни и ускори преминаването през железопътните гранични преходи между Република България и Република Гърция и да регламентира трансграничния железопътен трафик и свързаните с него процедури, като контрола при преминаване на границите се извършва съгласно Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Република Гърция за съвместен контрол относно пресичането на границата, подписана в София на 29 април 2008 г. и ратифицирано със закон от Министерствата на вътрешните работи.

Споразумението се отнася за дейността на компетентните гранични органи на двете страни, както и дейността на инфраструктурните управители и железопътните предприятия, участващи в трансграничния железопътен трафик, които се осъществяват на:

  • железопътен граничен преход Кулата-Промахон (1 445 м.);
  • железопътен граничен преход Свиленград-Дикея ( 3 883 м.);
  • бъдещи гранични преходи.

Предвижда се представители на Министерството на транспорта на Република България и на Министерство на транспорта на Република Гърция, както и представители на инфраструктурните управители и железопътните предприятия, ангажирани в трансграничния железопътен трафик, да изработят общи процедурни правила за прилагане на споразумението, които ще бъдат неразделна част от него. Правилата ще бъдат изработени и подписани в срок до деветдесет дни след подписване на споразумението и ще влязат в сила заедно с него.

Споразумението ще създаде възможност да се подобри икономическия потенциал на железопътния транспорт, като се предоставят услуги с адекватно качество за гарантиране на безопасността, скоростта и удобството на преминаващите влакове.

Подписаното днес споразумение е част от споразумението за изграждане на високо ефективна и високо скоростна жп мрежа в Югоизточна Европа. То е подписано през 2006г. в гр. Солун. Страни по споразумението са: Република България, Република Албания, Република Македония, Република Гърция, Република Турция, Република Хърватия, Република Молдова, Румъния, Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Сърбия. В момента нашата страна председателства управляващия комитет.

Очакваната търговска скорост на висико ефективната жп мрежа ще е минимум 130 км/ч за пътническите влакове, с минимална проектна скорост 160 км/ч (достигаща до 220 км/ч в определени отсечки, където е възможно), използвана в най-бързите влакове.

За допълнителна информация:
Вера Деянова, Пресцентър,
Министерство на транспорта
Тел: 9409 534
e-mail: vdeianova@mt.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed