Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Министър Московски призова германските инвеститори да участват в концесията на българските летища и пристанища 01.12.2011
Голям размер

Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски призова германските инвеститори да участват в концесията на българските пристанища и летища. Това стана по време на двустранната среща на министъра с проф. Клаус-Дитер Шойрле, държавен секретар във Федералното министерство на транспорта, строителството и градоустройството в Берлин. Подобна двустранна среща на високо ниво не е имало през последните 5 години.

„Програмата на правителството предвижда отдаването на пристанищата и летищата на концесия за срок от 35 години, тъй като в националния бюджет няма достатъчно средства, за да бъдат направени необходимите инвестиции“, каза министър Московски по време на срещата. Той запозна проф. Шойрле с възможностите, които предлага страната ни за публично–частно партньорство и изрази увереност, че германските фирми ще се включат в процедурите. „В момента подготвяме процедурата за концесия на пристанище Варна и се надявам операторът в Хамбург да прояви интерес“, каза министър Московски. По думите му се подготвя публично-частно партньорство за още 4-5 пристанища по Дунав, както и за летищата в София и Пловдив“.

От германската страна беше изразена увереност, че фирмите ще проучат детайлно възможностите за инвестиции в България. „Германското правителство подкрепя решението Ви да отдадете летищната и пристанищната инфраструктура на концесия и съм убеден, че германските компании ще проявят интерес, което ще помогне още повече за подобряване на двустранните отношения между Германия и България“, каза проф. Шойрле. Той представи опита на Германия при въвеждането на електронната ТОЛ система за събиране на такси при автомобилния транспорт и изрази готовност да окаже съдействие на България.

Министър Московски определи като безпрецедентни инвестициите в железопътната инфраструктура на България. „В момента се инвестират над 600 млн. евро в железопътна инфраструктура, най-вече по направленията, които са част от европейските транспортни коридори“, каза министър Московски. По думите му тя ще позволява скорост от 160 до 200 км./ч. Той изрази увереност, че през следващия програмен период 2014-2020 „БДЖ – Пътнически превози“ ще бъде бенефициент по Оперативна програма „Транспорт“ и ще може да кандидатства за над 300 млн. евро за закупуване на нов подвижен състав.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Юли
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed